Papiery transferowe do zadruku opakowań z tworzyw

Papiery transferowe do zadruku… Etykiety wykonywane w systemie etykietowania w formie IML to jeden z najciekawszych rynkowych trendów w branży tworzyw sztucznych i opakowań, które pojawiły się w ostatnich latach. Tymczasem są już rozwiązania nowocześniejsze, które mogą wypierać systemy IML z rynku.

Taką nowością mogą być w niedalekiej przyszłości specjalne papiery transferowe do zadruku opakowań z tworzyw sztucznych. Firmy Mondi Coatings i Xeikon opracowały właśnie technologię wyrobu takiego papieru transferowego, przeznaczonego do nanoszenia nadruków na opakowaniach z tworzyw sztucznych, przede wszystkim z polipropylenu i polietylenu. Proces zadruku przebiega w dwóch etapach. Najpierw cyfrowa zwojowa maszyna drukująca nanosi nadruk na papier transferowy – w tej fazie zastosowano technologię druku elektrofotograficznego z użyciem suchego tonera – a następnie zwój papieru z nadrukiem przechodzi przez urządzenie, w którym nadruk jest w procesie transferu na gorąco przenoszony na opakowanie.

To co jest zaletą tej metody to fakt, że przy jej stosowaniu nie jest wymagana wstępna obróbka powierzchni tworzywa, ani powlekanie go klejem. To zaś znacznie redukuje czas wykonywania zadania i czyni je tańszym. Papier transferowy odznacza się dużą wytrzymałością, a jeżeli zostanie polakierowany w odpowiednim do tego zespole lakierującym zainstalowanym w maszynie drukującej, to uzyskuje wówczas jeszcze większą odporność. Dzięki zastosowaniu druku cyfrowego opłacalna jest produkcja dekoracji nawet w małych nakładach. Dekorowanie w procesie druku transferowego może zastąpić tradycyjne etykietowanie pojemników z tworzyw sztucznych czy tez wspomniane już wytwarzanie etykiet IML.

Czytaj więcej:
Papier 44