Pierwsza fabryka plastikowych półprzewodników

Pierwsza fabryka plastikowych… Plastik Logic ogłosił, że przeznacza 100 milionów dolarów na budowę pierwszej na świecie fabryki produkującej półprzewodniki z plastiku zamiast z krzemu. Zakład będzie produkować elastyczne, aktywne matryce do wyświetlaczy używanych w urządzeniach przenośnych.

Firma opracowała metodę wykorzystującą plastikowe podłoże jako bazę dla elektronicznych układów. W nowej, taniej metodzie do produkcji mikroelementów nie będą już używane droższe, płytki krzemowe i złożone metody fotolitografii z wieloetapowym maskowaniem. Nowy proces będzie mógł być wykorzystywany do produkcji elastycznych wyświetlaczy i czujników.

Nowa fabryka powstaje w Dreźnie w Niemczech i będzie początkowo zdolna produkować ponad milion wyświetlaczy rocznie. Produkcja rozpocznie się w 2008 roku.

Według firmy elektroniczne urządzenia do czytania o wymiarach formatu A4 będą pozwalały na kupowanie i ściąganie z internetu książek i gazet, a baterie będą wystarczały na tysiące stron zanim trzeba je będzie doładować.

Projekt o wartości 100 milionów dolarów jest jednym z największych przedsięwzięć w Europie finansowanych z funduszu typu venture capital. Wśród inwestorów znalazły się firmy: Oak Investment Partners and the Tudor Investment Corp., Amadeus, Intel Capital, Bank of America, BASF Venture Capital, Quest for Growth, Merifin Capital, a także Dow Chemical (USA), Morningside (Hong Kong), Merifin Capital (Belgia), Nanotech Partners (międzynarodowy fundusz nanotechnologii założony przez Mitsubishi Corp. of Japan), PolyTechnos Venture-Partners (Niemcy), Siemens (Niemcy), Yasuda (Japonia).

źródło: www.plasticlogic.com

Czytaj więcej: