PlasticRoad - światowa premiera w Holandii

PlasticRoad - światowa premiera…

Pierwsza droga, w całości wykonana z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, została otwarta w dniu wczorajszym w holenderskim Zwolle, w prowincji Overijssel.

To właśnie w tym mieście władze samorządowe podjęły się realizacji pierwszego projektu pilotażowego PlasticRoad. (Pierwsza trasa rowerowa PlasticRoad znajdzie się w Holandii).

Wynalazcy PlasticRoad, Anne Koudstaal i Simon Jorritsma - wraz z przedstawicielami władz prowincji Overijssel - Bertem Boermanem i Aldermanem Williamem Doggerem, dokonali inauguracyjnego przejazdu rowerowego po nawierzchni nowej drogi.

Koncepcja PlasticRoad została zainicjowana w 2015 r. przez firmę z branży budownictwa drogowego KWS (spółka zależna Royal VolkerWessels). W 2016 r. KWS zawarła partnerstwo z koncernami Wavin i Total w celu dalszego rozwoju systemu PlasticRoad.

Oddana do użytku droga o długości 30 metrów, znajduje się pomiędzy ulicami Lindestraat i Verenigingstraat w Zwolle. Ilość tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, użytych do jej budowy odpowiada ponad dwustu osiemnastu tysiącom plastikowych kubków. Konstrukcja drogi umożliwia odprowadzanie wody i układanie kabli i rur.

Ścieżka jest wyposażona w czujniki do monitorowania poszczególnych wskaźników wydajności drogi - w tym temperatury, liczby przejazdów rowerowych i trwałości. Dzięki tym czujnikom, PlasticRoad jest pierwszą na świecie inteligentną ścieżką rowerową.

- Pilotażowa ścieżka to duży krok w kierunku zrównoważonej i przyszłościowej koncepcji dróg wykonanych z przetworzonych odpadów plastikowych - powiedzieli wynalazcy PlasticRoad, Anne Koudstaal i Simon Jorritsma.

PlastiRoad, oprócz zagospodarowywania odpadów tworzyw sztucznych, jest sposobem na szybszą budowę dróg, o mniejszym wpływie na otoczenie i mniejszej emisji CO₂. Z kolei prefabrykowane, modułowe elementy konstrukcyjne oferują rozwiązania dla lepszego odprowadzania wody w przypadku silnych opadów deszczu.

Prowincja Overijssel i gmina Zwolle widzą wielki potencjał w PlasticRoad. Władze prowincji mają nadzieję, że uda się utorować drogę do wprowadzenia tej innowacji w życie i przetestowania jej wykonalności ekonomicznej i technicznej.

Drugi projekt pilotażowy w Giethoorn

W listopadzie planowane jest otwarcie drugiej ścieżki pilotażowej w pobliskim Giethoorn. Będą tam testowane dodatkowe cechy drogi. Drugi projekt ma pozwolić uzyskać wyniki, które wygenerują wystarczająco dużo informacji, aby zastosować i udoskonalić system PlasticRoad.

W międzyczasie partnerzy projektu poszukują nowych lokalizacji do uruchomienia kolejnych projektów, w celu przetestowania jeszcze innych zastosowań PlasticRoad, takich parkingi, chodniki czy wreszcie perony kolejowe.

PlasticRoad

JL

brak
 

Systemy instalacyjne z tworzyw sztucznych dla budownictwa

Polska
ak
ak
*.254.149.23

Wysłany: 2018-09-13 10:23:30

taką ścieżkę testuję już od 2 lat w Polsce, nawierzchnia przeszła badania w IBDiM w Warszawie. Tak więc - światowa premiera była w Polsce. A co dalej? Nie wiem. Nikogo to nie obchodzi.

Jacek_l
Jacek_l

Wysłany: 2018-09-13 10:33:44

Witam,

czy mogę prosić o kontakt: jl@plastech.pl

Z poważaniem

Jacek Leszczyński

Vasudevan
Vasudevan
*.143.163.132

Wysłany: 2020-01-25 18:21:35

Pierwszy chyba jednak był prof. Rajagopalan Vasudevan