Plastpol 2016: Tworzywa dla AGD i elektronarzędzi w ofercie Hexpol TPE

Dla sektora AGD, narzędzi elektrycznych oraz rynku konsumenckiego swój zakres zastosowania rozszerzają miękkie, elastyczne materiały. Pozwalają one m.in. na uzyskanie dodatkowych właściwości dotykowych i antypoślizgowych.

Dla producentów produktów wielomateriałowych jest ważne, aby łączone materiały wykazywały przyczepność TPE i podłoża, bo jej brak może prowadzić do rozwarstwienia i odrywania warstwy TPE. Nie wszystkie materiały są ze sobą kompatybilne i należy wziąć pod uwagę zarówno chemię TPE, jak również chemię podłoża.

W początkach technologii wielomateriałowych koncentrowano się przede wszystkim na połączeniu sztywnego podłoża PP z TPE, które były oparte na olefinowych materiałach. Jednak wraz z rozwojem skomplikowanych elementów wieloskładnikowych zastosowań, wzrosło zapotrzebowanie na związki TPE, które mają dobrą przyczepność do szerszej gamy termoplastów. Hexpol TPE stworzył rozmaite związki TPE oparte na różnych bazach chemicznych (np. TPO, TPS i TPV), których gatunki oferują przyczepność do różnych podłoży, jak na przykład PP, PE, PA, ABS, PC, PS, PMMA, ASA, SAN oraz ich mieszanek.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania na targach Plastpol będzie Lifoflex w połączeniu z poliamidem (PA), które są szczególnie często wykorzystywane w takich aplikacjach, jak narzędzia elektryczne. Asortyment obejmuje różne gatunki TPE charakteryzujące się wysoką przyczepnością do PA6, PA66, PA12 i PA z 40 proc. włóknem szklanym i węglowym. Ze względu na szerokie granice przeróbki (od 200 do 280°C), mają one wysoką wytrzymałość z różnymi typami poliamidów.

Hexpol TPE


Jednym z najnowszych wynalazków Hexpol TPE jest grupa materiałowa Dryflex Green TPE, produkowana w oparciu o surowce ze źródeł naturalnych i odnawialnych. W tej serii są dostępne TPE z wysoką (do ponad 70 proc.) zawartością materiałów naturalnych (ASTM D 6866) o twardościach od 50 do 80 Shore A. Materiały Dryflex Green wykazują właściwości mechaniczne porównywalne do TPE opartych na bazie ropy naftowej. Mogą być przetwarzane za pomocą tradycyjnych technologii polimerowych, takich jak wtryskiwanie i wytłaczanie. Zapewniają również przyczepność do polimerów (takich jak PE, PP, ABS, SAN) i innych aplikacji wieloskładnikowych. Materiały Dryflex Green mogą być wykorzystywane w wielu zastosowaniach, które obecnie korzystają z konwencjonalnych TPE, takich jak miękkie uchwyty do narzędzi manualnych i elektrycznych, opakowania, sprzęt sportowy, zabawki i artykuły higieny osobistej.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy znowu w tym roku mogli prezentować naszym klientom nasze materiały na targach Plastpol - mówi Peter Ryżko, dyrektor zarządzający firmy Müller Kunststoffe, niemieckiej części Hexpol TPE. - Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, gdzie widzimy ogromny rozwój wielu sektorów rynku. Jesteśmy dumni, mogąc przedstawić szeroki zakres materiałów i usług technicznych oferowanych przez Hexpol TPE.

Firma Hexpol TPE zaprezentuje swoją ofertę na targach Plastpol 2016 na stoisku D69.