Polska drużyna zdobyła Złoty Medal na EuroSkills Gdańsk 2023

Polska drużyna zdobyła Złoty…

Po kilku dniach pracy w maksymalnym skupieniu i zaciętej rywalizacji z konkurentami z innych krajów przyszedł czas na ostateczny wynik: Hubert Krasuski i Piotr Wyrzyk, obaj w wieku 24 lat, zostali uznani za najlepszych początkujących integratorów robotów w Europie. Dwaj młodzi absolwenci Politechniki Warszawskiej zajęli pierwsze miejsce w zawodowych mistrzostwach Europy w dyscyplinie „Integracja robotów przemysłowych”, wspieranych przez firmę FANUC.

Dziesięć zespołów z dziesięciu krajów zademonstrowało swoją wiedzę w dziedzinie programowania robotów. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez międzynarodową organizację edukacyjną WorldSkills oraz wiodącego producenta robotów FANUC, który od 2018 roku jest globalnym partnerem organizacji.

W międzynarodowym wyścigu zespół z Polski wyszedł na prowadzenie przed Węgrami i Niemcami, którzy również stanęli na podium i zostali uhonorowani srebrnym oraz brązowym medalem. Mistrzostwa w integracji robotów przemysłowych zorganizowano w ramach ósmej edycji odbywającego się co dwa lata konkursu EuroSkills - największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Łącznie uczestniczyło w nim około 600 zawodników z 32 krajów, którzy rywalizowali w 43 dyscyplinach tegorocznych mistrzostw EuroSkills.

fanuc-euroskills-gdansk-2023-zwyciezcy-na-podium

- Atmosfera podczas zawodów była świetna. Było to bardzo duże wydarzenie, które na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. Warto  dodać, że wygrywanie konkursów organizowanych w Polsce, gdzie wspiera nas rodzina i przyjaciele, to niesamowite uczucie - powiedział po wygranej Hubert Krasuski. - Największym wyzwaniem tegorocznego konkursu EuroSkills Gdańsk było dość nietypowe zadanie. W poprzednich latach były to zazwyczaj operacje pick-and-place, a w tym roku polerowanie. Musieliśmy więc zmierzyć się z czymś zupełnie nowym - dodał Piotr Wyrzyk.

Podczas tegorocznych mistrzostw EuroSkills uczestnicy konkursu zaprogramowali proces szlifowania elementów o różnych geometriach. Ważnym elementem było wykorzystanie funkcji programowych dedykowanych do modelowania i projektowania zrobotyzowanych stanowisk pracy. Oprogramowanie FANUC ROBOGUIDE zostało połączone z funkcją CAD-To-Path, aby wygenerować trajektorię offline dla różnych części, a następnie uruchomić programy z symulacji na prawdziwym robocie. Oceniono jakość procesu polerowania, niską podatność systemu na błędy i obsługę błędów, a także szybkość wdrożenia.

fanuc-euroskills-gdansk-2023-strefa-integracja-robotow

Dr Jarosław Panasiuk z WAT, który wspierał polskich uczestników w przygotowaniach do udziału w konkursie, pochwalił zwycięzców i ich zaangażowanie. - Hubert i Piotr to wspaniali zdolni ludzie, którzy spędzili razem dużo czasu na szkoleniu, często pracując do późnych godzin w laboratorium naszej uczelni - podkreślił.

Zawód integratora systemów zrobotyzowanych ma szczególnie obiecującą przyszłość. Roboty odgrywają coraz ważniejszą rolę w wielu gałęziach przemysłu, a także w technologii medycznej i w nowych branżach wymagających wysokich kwalifikacji. Brak wykwalifikowanych pracowników w wielu krajach dodatkowo napędza ten popyt. Organizując konkursy i współpracując z uniwersytetami i szkołami, firma FANUC chce zainteresować młodych ludzi karierą w dziedzinie robotyki.

Dr Jarosław Panasiuk, który trenował zwycięską drużynę, podkreśla zalety uczestnictwa w takich wydarzeniach jak EuroSkills czy WorldSkills. - Rywale uczestniczący w mistrzostwach zyskują pewność, że to, co robią, ma sens i wartość, którą mogą wykorzystać w przyszłości.

Kolejny ogólnoeuropejski konkurs dla młodych integratorów systemów robotyki odbędzie się w 2025 r. w Herning w Danii. Rok wcześniej międzynarodowe zawody WorldSkills odbędą się we francuskim mieście Lyon. - Polska drużyna ma wielką szansę na sukces w WorldSkills Lyon - podsumował Jarosław Panasiuk. 

fanuc-euroskills-gdansk-2023-polska-druzyna-ze-zlotym