Polska edycja konkursu manus 2017 rozstrzygnięta

Polska edycja konkursu manus…
Co oznacza słowo „manus”? Manus to z języka łacińskiego dłoń, symbolizująca dążenie do odkrywania nowych technologii. Od lat ten symbol w świecie igus jest odzwierciedleniem efektywnych
i innowacyjnych aplikacji z użyciem polimerowych łożysk ślizgowych.

Pierwsza edycja konkursu manus, odbyła się w 2003 roku w Niemczech i brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Obecnie, konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego pokazującym, co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych. Ósma edycja konkursu przyznawana co dwa lata przez igus GmbH, przyciągnęła w tym roku łącznie 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata przedstawiających swoje zastosowania łożysk z tworzyw sztucznych.

Wyniki konkursu manus w Niemczech:

Złoty manus® i 5 000 euro powędrowały w tym roku do Stanów Zjednoczonych, do firmy Pathway LLC, za projekt Airframe, egzoszkieletu opracowanego przez Levitate Technologies, Inc., w celu ułatwienia prac montażowych.

Ciągle powtarzane procedury montażowe, w najgorszych przypadkach wykonywane na stojąco i przy spoglądaniu w górę, prędzej czy później często prowadzą do bólu szyi, ramion i pleców bądź schorzeń układu ruchu. Aby temu zapobiec, amerykańska firma Pathway opracowała ostateczny projekt do produkcji lekkiego egzoszkieletu, który odciąża mięśnie, wspiera sekwencje ruchu i może być bez wysiłku noszony przez cały dzień.
W przypadku egzoszkieletu "Airframe", szczególną uwagę zwrócono na mechanizmy obrotowe, które muszą obracać się z łatwością nawet przy znacznych obciążeniach osiowych. W tym celu w układzie wsparcia mechanicznego zastosowano wiele różnych łożysk iglidur firmy igus. W przeciwieństwie do łożysk metalowych nie wymagają one smarowania, co jest wyjątkowo korzystne przy bezpośrednim kontakcie z odzieżą; są także lekkie i bezkorozyjne. Dzięki temu egzoszkielet może być wykorzystywany także w niekorzystnych warunkach środowiskowych.
Wszystkie te cechy zrobiły wrażenie na jury konkursu nagrody manus 2017, w składzie którego znaleźli się przedstawiciele branżowych mediów, firm i ośrodków badawczych, które wyróżniło zgłoszenie, przyznając mu nagrodę złoty manus.

Srebrny manus i 2500 euro powędrowały do francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być stosowane pod wodą, do głębokości 500 metrów. Do budowy ramienia użyto łożysk ślizgowych wykonanych z materiału iglidur X, charakteryzującego się wyjątkowo wysoką wytrzymałością na ciśnienie i bardzo niską absorpcją wilgoci.

Brązowy manus i 1000 euro otrzymał projekt studencki UB-SPACE za projekt badawczy w przestrzeni kosmicznej. Opracowano moduł, który za pomocą mechanizmu wyrzutowego na pokładzie rakiety wynosi w przestrzeń kosmiczną sześcienny przedmiot - tak zwaną "jednostkę spadku swobodnego" (ang. free falling unit, FFU) - w celu zarejestrowania sposobu jego poruszania się w przestrzeni kosmicznej z zastosowaniem systemu kamer i innych czujników. Tutaj zostały użyte łożyska wykonane w technologii druku 3D z zastosowaniem trybofilamentu iglidur J260.


brak
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska