Powtarzalna produkcja detali trudnych do wypełnienia

Powtarzalna produkcja detali…
Dla usprawnienia procesu wtrysku i zapewnienia łagodnego przejścia pomiędzy wtryskiem i dociskiem, Sumitomo (SHI) Demag oferuje funkcję activeFlowBalance.

Podczas fazy wtrysku wyrównuje ona łagodnie różnice w wartości ciśnienia występujące wewnątrz gniazda formy lub pomiędzy kilkoma gniazdami w formach wielogniazdowych. Oznacza to, iż proces produkcji detali trudnych do wypełnienia, którym towarzyszyło do tej pory nadmierne wypełnienie, przetryski czy przypalenia, zdecydowanie ulega polepszeniu.

Do tej pory istniały dwa sposoby, jakie ustawiacz mógł zastosować, aby zbalansować różnice w poszczególnych gniazdach. Jednym z nich jest kontynuowanie wtrysku aż do momentu pełnego wypełnienia ostatniego gniazda. Wiąże się z tym jednak ryzyko przetrysku w niektórych gniazdach, co prowadzić może do powstawania gradu. Dodatkowo, różnice w wartości ciśnienia w poszczególnych gniazdach skutkują powstawaniem naprężeń, różnych skurczy i w efekcie deformacji wyprasek. Różnice w prędkości wypełniania gniazd prowadzą często do problemów z odpowietrzeniem, które z kolei mogą skutkować przypaleniami detalu.

Alternatywnym sposobem jest natychmiastowe przełączenie na ciśnienie docisku po osiągnięciu wypełnienia pierwszego gniazda. Z całą pewnością zapobiegnie to opisanym powyżej negatywnym skutkom pierwszej metody, jednakże niesie ze sobą ryzyko niepełnego wypełnienia gniazd. Również w tym wypadku nierównomierne wartości ciśnienia prowadzą do różnic we właściwościach wyprasek.

Nowa funkcja activeFlowBalance zatrzymuje ruch ślimaka pod koniec fazy wtrysku i utrzymuje go w stałej pozycji przez określony czas zanim nie nastąpi przejście na fazę docisku. Podczas takiego procesu, uplastyczniony materiał, poddany ciśnieniu podczas fazy wtrysku, odpręża się. Częściowo wypełnione gniazda, w których panuje niższe ciśnienie, wypełniają się dzięki temu mocniej. Poziom wypełnienia wyrównuje się w naturalny sposób. Wyrównywanie ciśnienia odbywa się w trakcie trwania ciśnienia docisku, przez co nie wpływa to na czas cyklu.

Czytaj więcej: Technologie 567 Innowacje 396

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83