Pre K 2022: Engel wykorzystuje potencjał wzrostu

Branże: ciągle wysoki popyt - zainteresowanie innowacyjnymi technologiami

Uwzględniając wszystkie regiony, technical moulding to obecnie największa z pięciu Business Unit w Engel. W roku finansowym 2021/22 obszar, który obejmuje między innymi branże artykułów gospodarstwa domowego, budownictwa, logistyki, zabawek, sportu i hobby, odnotował najwyższy napływ zamówień od utworzenia jednostek biznesowych.

Producenci artykułów i sprzętu gospodarstwa domowego oraz produktów budowlanych i logistycznych zyskali w ciągu ostatnich dwóch lat na pandemii koronawirusa. Ten wzrost prawdopodobnie będzie słabnąć, ale mimo to perspektywy są dobre. Coraz więcej firm rozpoczyna modernizację swoich parków maszynowych. Celem jest obniżenie śladu węglowego. W związku z tym rośnie popyt na energooszczędne, serwohydrauliczne i całkowicie elektryczne wtryskarki. Dodatkowo wzrasta przetwarzanie recyklatów, zwłaszcza w zakresie wtrysku technicznego.

W minionym roku finansowym 2021/22 branża motoryzacyjna wróciła na swój wysoki poziom szybciej niż oczekiwano. Branża ta urosła ponadprzeciętnie w Chinach i Ameryce Północnej. Nawet jeżeli decyzje inwestycyjne zostały częściowo przesunięte na później z powodu kryzysu w łańcuchach dostaw, eksperci ds. rynku motoryzacyjnego z Engel patrzą w przyszłość z optymizmem.

- Popyt cały czas jest wysoki - podkreśla Stefan Engleder. - Projekty, które teraz są przesuwane, zostaną zrealizowane w późniejszym czasie.

Czynnikami napędzającymi innowacje i wzrost w branży automotive są elektromobilność i jazda autonomiczna.

- Oba czynniki związane są z nowymi zastosowaniami dla polimerów, a częściowo wymagają całkowicie nowych technologii - mówi Engleder. Poza tym coraz wyraźniej można zauważyć rosnące zużycie materiałów recyklingowych. Rozwiązania cyfrowe od Engel umożliwiają automatyczne wyrównywanie wahań w surowcu podczas bieżącego procesu. Dzięki temu recyklaty można stosować także w wysokojakościowych aplikacjach.

Branża teletroniki, obejmująca elektronikę użytkową i telekomunikację, jest szczególnie oparta na technologiach. Do tej branży Engel coraz częściej dostarcza wtryskarki precyzyjne do bardzo wymagających produktów, często w obszarze mikrowtrysku. Przykładami są systemy soczewek wysokiej jakości do kamer smartfonów. Duży potencjał wykazuje branża wearables, czyli produktów z czujnikami do sportu, hobby i zdrowia.

Bardzo udany rok finansowy 2021/22, przede wszystkim w Europie i w USA odnotowała branża medical. Wprawdzie boom covidowy słabnie, jednak Engel może to skompensować zleceniami z obszaru urządzeń medycznych - dotyczy to między innymi ampułkostrzykawek i inhalatorów.

W branży packaging szczególnie wysoki popyt występuje w USA. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania dla produkcji wiader. Dzięki wtryskarce duo speed, zaprojektowanej specjalnie na potrzeby tego segmentu rynku, Engel czerpie ponadprzeciętne zyski z tego trendu. W Europie natomiast liczne nowe zlecenia stanowią przede wszystkim opakowania mniejszych artykułów gospodarstwa domowego. Zainteresowanie zrównoważonymi rozwiązaniami o lepszym bilansie CO2 jest ogromne. Inwestycje w tym kierunku wspierają jednak głównie regulacje polityczne. Szczególnie wyraźnie widać to w rosnącym zużyciu recyklatów. Aby jeszcze lepiej wspierać swoich klientów w przemyśle opakowaniowym w obliczu zmieniających się warunków zewnętrznych, Engel zainwestował w Austrii w nowe Centrum Opakowań. W dwóch lokalizacjach, Schwertberg i St. Valentin, maszyny czekają w gotowości na testy klientów, próby i projekty specyficzne dla branży. Dodatkowo dostosowano strukturę sprzedaży, a w oddziałach na całym świecie zbudowano zdecentralizowany know-how dla branży opakowaniowej. Ponadto na najważniejszych rynkach Włoch i Francji zatrudniono ekspertów ds. opakowań. Wniosą oni ze sobą wieloletnie doświadczenie w branży.

Klienci zyskują dzięki sile Grupy Engel

Sukcesy w roku gospodarczym 2021/22 i ciągle duży popyt nie mogą nam jednak przesłonić faktu, że przyszłość jest niepewna. Podkreśla to także Stefan Engleder.

- Aktualne otoczenie biznesowe stawia nas i cały przemysł tworzyw sztucznych przed sporymi wyzwaniami. Prognoza dotycząca dalszego rozwoju firmy nie jest do końca możliwa.

Do czynników niepewności należą między innymi wojna w Ukrainie i skutki dla już i tak obciążonych łańcuchów dostaw oraz ceny energii i surowców.

Engel będzie stawiać na strategiczne inwestycje oraz intensywne badania i rozwój również w przyszłości, będąc tym samym w długiej perspektywie stabilnym i niezawodnym partnerem dla swoich klientów. Od założenia firmy w 1945 roku Engel cały czas pozostaje firmą rodzinną, niezależną od zewnętrznych inwestorów.

- To właśnie w trudnych czasach nasi klienci korzystają z siły Grupy Engel - mowi Stefan Engleder.

Reportaże

Forum