Premiery wtryskarek na tegorocznej Fakumie

Engel

Na stoisku firmy Engel w centrum zainteresowania znalazły się kwestie zrównoważonego rozwoju. Na przykładzie zdobionych jednoskładnikowych opakowań do żywności wraz z procesem przetwarzania regranulatu z odpadów etykietowych, zaprezentowano łańcuch procesów w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Była to również okazja do światowej premiery wtryskarki Engel e-speed w typoszeregu 4200 kN.

dsc01136

Na wtryskarce e-speed 420/90 ze zintegrowaną technologią In-Mould-Labeling, produkowano w sposób w pełni zautomatyzowany polipropylenowe pojemniki na margarynę. Pojemniki, których grubość ścianek łącznie z etykietą wynosi 0,4 milimetra, odbierane były z piętrowej formy 4+4 przez szybkobieżną automatyzację z dostępem bocznym, a następnie, po kontroli jakości przez kamery wizyjne, były układane na taśmociągu.

Utrzymujący się trend redukcji grubości ścianek prowadzi do uzyskiwania coraz bardziej ekstremalnych osiągów odnośnie do stosunku drogi płynięcia do grubości ścianki, kształtujących się na poziomie 1:400. W przypadku wielu zastosowań już przy stosunku 1:300 można utrzymać stałą wysoką jakość produkowanych elementów wyłącznie metodą prasowania wtryskowego. Kolejne zalety technologii prasowania wtryskowego w porównaniu do konwencjonalnego wtrysku kompaktowego to niższa siła zwarcia i mniejsze ciśnienie wtrysku, jak i możliwość obróbki materiałów wysokowiskozowych. W sumie prowadzi to do mniejszego zużycia energii i do bardziej konkurencyjnych kosztów jednostkowych.

Metoda prasowania wtryskowego stanowi jednak często kryterium wykluczające stosowanie formy piętrowej, gdyż w wielu wtryskarkach dynamika ruchów płyt jest niewystarczająca. Inaczej jest w przypadku wtryskarki Engel e-speed przeznaczonej do pracy ciągłej z najwyższą wydajnością w przemyśle opakowaniowym. Elektrycznie napędzana jednostka zamykania oraz konstrukcja układu kolanowego umożliwiają bardzo szybkie, a przede wszystkim precyzyjne i krótkie przesunięcia zamka kolanowego, jak to jest w przypadku produkcji pojemników na margarynę – np. 4 mm.

Wprowadzając nowy typoszereg wtryskarek e-speed 420 o sile zamykania 4200 kN, Engel dywersyfikuje swoje portfolio, by precyzyjnie dopasować wtryskarki i rozwiązania systemowe do danego zastosowania, maksymalizując wydajność. Wtryskarki Engel e-speed z hybrydową jednostką wtryskującą i elektryczną jednostką zamykania łączą w sobie bardzo krótkie czasy cyklu, najwyższą precyzję i bardzo duże prędkości wtrysku aż do 1200 mm/s. Ich praca jest przy tym wydajna pod względem energetycznym. Innowacyjny system odzysku energii odbiera energię hamowania z ruchów formy i przekazuje ją zmagazynowaną z powrotem do silnika – np. przy ponownym przyspieszaniu płyt mocujących.

Dźwignia kolanowa jest zamknięta, co gwarantuje szczególnie niskie zapotrzebowanie na smar i maksymalną czystość. W ten sposób maszyny z serii e-speed spełniają surowe wymagania przemysłu spożywczego.

Sumitomo Demag

Firma Sumitomo (SHI) Demag zaprezentowała w tym roku szereg nowych produktów, m.in. w pełni elektryczne wtryskarki do LSR, IMD, branży medycznej i opakowań. Na wystawie pokazano 3 wtryskarki z serii IntElect oraz jedną z gamy maszyn do opakowań EL-Exis SP.

IntElect 130/520-450 z pakietem LSR demonstrował najnowocześniejsze przetwarzanie elastomerów zintegrowane z systemem dozowania Servomix Z200 firmy Nexus Elastomer Systems GmbH, Eberstalzell (Austria). Podczas inauguracyjnej prezentacji aplikacja z LSR produkowała samochodowe uszczelnienie osiowe.

IntElect 220/660-1100, wyposażony w specjalną jednostkę plastyfikującą do przetwarzania przezroczystego PC (powłoka wielowarstwowa), zademonstrował wszystkie zalety IMD w jednym, płynnym procesie. Automatyzując produkcję emblematów samochodowych do zewnętrznych zastosowań, proces zdobienia IMD obejmuje wtryskiwanie od tyłu drugiej (spodniej) powierzchni na indywidualnym zdobieniu (dekorze), a następnie bezdotykowe oczyszczanie w komorze z przepływem laminarnym.
Firma zaprezentowała również zautomatyzowane i wysoce wydajne gniazdo produkcyjne dla technicznych części medycznych. Wystawa oparta została na wtryskarce IntElect S 100/460-250 z systemem automatyzacji firmy Waldorf Technik GmbH. Aplikacja pokazywała produkcję części medycznych i nasadek do strzykawek insulinowych na 16-gniazdowej formie w łącznym czasie cyklu około 6 sekund.

dsc01334

Na innej interesującej aplikacji firma Sepro Robotique produkowała pokrywkę w stylu onyksu na całkowicie elektrycznej wtryskarce IntElect 130/520-450. Za pomocą narzędzia stworzonego przez Polar-Form Werkzeugbau GmbH dwukolorowy czarno-biały półprzezroczysty minerał warstwowy został odtworzony w ABS.

Netstal

Zgodnie ze swoim mottem „circular economy meets digital”, Netstal zaprezentował na targach rozwiązania opakowaniowe o obniżonej zawartości plastiku oraz e-serwis oferowany bezpłatnie dla wszystkich użytkowników.

Na maszynie ELION 2200-1000 produkowane były wiadra o pojemności 1,2 litra z papierową obudową. Wstępnie zadrukowana taśma z powlekanego kartonu była wkładana do formy za pomocą robota. Następnie wtryskiwane tworzywo PP wypełniało brzeg wiadra i trwale łączyło się z kartonowym pasem. Czas cyklu wynosił 5 sekund. Po sprawdzeniu przez kamerę, robot wyjmował gotowe wiadra i układał je na przenośniku taśmowym. Następnie stosy wiader były w pełni automatycznie pakowane do dostarczonych kartonów za pomocą robota SMART COBOT BOXING. Rama szkieletu, formowana wtryskowo z PP, ma grubość ścianki 0,92 mm. Zawartość tworzywa sztucznego w wiaderku wynosi tylko 11,5 grama.

Odwiedzający mogli uzyskać również informacje na temat szerokiego zakresu usług oferowanych w ramach koncepcji Netstal Life Cycle. Oprócz klasycznej oferty, Netstal od 2018 r. oferuje własny portal serwisowy online. Repozytorium dokumentów wchodzące w skład e-SERWISU eliminuje konieczność poszukiwania konkretnych dokumentów maszyn. Innowacyjna platforma zapewnia przejrzysty dostęp do schematów elektrycznych, danych technicznych, a także instrukcji ustawień. Szybką identyfikację i zamawianie części zamiennych umożliwia zintegrowany katalog części zamiennych 3D z graficzną wizualizacją poszczególnych podzespołów maszyny. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika systemowi zgłoszeń, w przypadku konieczności skorzystania z usług serwisowych, można zwrócić się o pomoc bezpośrednio na odległość. e-Service jest częścią dostawy wszystkich maszyn Netstal i może być wykorzystywany przez wszystkich klientów bezpłatnie.

Fanuc

We Friedrichshafen Japończycy pokazali nową wtryskarkę ROBOSHOT alfa-SiB. Nowa maszyna pracuje z większą prędkością wtrysku, jest szybsza i bardziej elastyczna niż poprzednia generacja modeli ROBOSHOT.

dsc01432

Nowa seria ROBOSHOT rozpoczyna się od 5 wielkości maszyn o sile zamykania od 50 do 220 ton i różnych wydajnościach wtrysku (na targach zaprezentowano dwie maszyny o sile zamykania 150 i 220 ton). Te rozmiary maszyn spodobają się producentom form i wysoce precyzyjnych części plastikowych we wszystkich gałęziach przemysłu, włączając w to technologię medyczną i inżynierię samochodową. FANUC będzie sukcesywnie rozszerzał serię ROBOSHOT alfa-SiB o nowe modele, aby uzyskać całkowity zakres maszyn obejmujący siły zamykania od 15 do 450 ton.

W nowych wtryskarkach ROBOSHOT dokonano szeregu ulepszeń jeśli chodzi o elastyczność, szybkość i możliwości podłączenia. Wśród wielu wyróżników maszyn alfa-SiB znajdziemy też wielofunkcyjny 21,5-calowy wyświetlacz HD FANUC PANEL iH Pro, który użytkownicy mogą obsługiwać tradycyjnie za pomocą przycisków lub jak smartfon – za pomocą ekranu dotykowego i funkcji swipe. Dodatkowo użytkownicy będą mogli korzystać z zaawansowanej funkcjonalności oprogramowania w standardzie. 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2
Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83

Reportaże

Forum