Przemysł tworzyw sztucznych w Europie Środkowej w centrum uwagi

Przemysł tworzyw sztucznych…

Sytuacja ekonomiczna przemysłu tworzyw sztucznych nie zmieniła się znacząco w porównaniu z zeszłym tygodniem, informuje węgierska firma konsultingowa myCEPPI. Większych zmian należy spodziewać się po Wielkanocy. Z informacji dochodzących z rynku wynika, że część firm może nie wznowić produkcji po świętach.

Producenci i sprzedawcy polimerów masowych przewidywali dobry popyt na kwiecień. Jednak obecnie na rynku jest mniej surowców importowanych zza oceanu.

Ważnym wydarzeniem ostatniego tygodnia był spadek skłonności ubezpieczycieli kredytowych do podejmowania ryzyka. Obecnie bardziej surowo traktują oni opóźnienia w płatnościach i wnioski o odroczenie terminu płatności niż wcześniej. Nowi nabywcy mają trudności z uzyskaniem ubezpieczenia kredytu.

To nie jest czas na pozyskiwanie nowych klientów przez kupców i producentów. Na razie nie stanowi to problemu, ale wraz ze wstrzymaniem produkcji w niektórych branżach zmniejsza się także płynność (finansowa). Może to nieść ze sobą konsekwencje związane ze wznowieniem produkcji po epidemii.

Niestety, czas oczekiwania na przezwyciężenie wirusa i wznowienie produkcji wciąż się wydłuża. Nawet optymiści liczą na częściowe wznowienie produkcji w poszczególnych branżach najwcześniej w maju. Teraz wszystkie oczy skierowane są na rządy, ponieważ obostrzenia dotyczące transportu lub zakaz wychodzenia z domu mogą zatrzymać niektóre gałęzie przemysłu. Większość firm obawia się, że zarażeniu mogą ulec również i ich pracownicy, a związane z tym przestoje będą  jednocześnie oznaczać poważne straty finansowe.

W chwili publikacji tego artykułu ceny monomerów olefinowych są już znane. Cena etylenu (C2) spadła o 200 EUR, a propylenu (C3) o 175 EUR za tonę. Będzie to oznaczało prawie trzycyfrowy spadek cen polimerów. Ale prawdopodobnie całkowity spadek ceny monomeru nie przełoży się na ceny polimerów.

Sytuacja na rynku przetwórstwa tworzyw

Produkcja opakowań do żywności ogólnie trzyma się dobrze. Ten trend widoczny jest w szczególności w przypadku produktów foliowych, materiałów do pakowania żywności. Oczekuje się, że tak pozostanie. Ponieważ sklepy spożywcze są nadal otwarte, zaś restauracje zamknięte, ludzie przygotowują posiłki w domu. Prawdopodobnie w miarę wzrostu obostrzeń dotyczących zakazu wychodzenia z domu, popyt na materiały opakowaniowe będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się opakowania do środków do czyszczenia stosowanych w gospodarstwach domowych oraz związane z nimi nakrętki i zamknięcia.

Popyt na opakowania farmaceutyczne w tym sezonie jest lepszy niż zwykle, tak pod względem opakowań jednostkowych, jak i zbiorczych. Dobrze sprzedają się również opakowania produktów higienicznych.

Popyt na wyroby budowlane wciąż jest wysoki. Szczególnie w przypadku opakowań farb i tynków. Na razie nie widać spowolnienia w zakresie budowlanych materiałów opakowaniowych. Firmy budowlane starają się pracować bez przerwy. W segmencie rur nie ma zwiększonego popytu, gdyż zwykle jest on sezonowy. Większość producentów rur pracuje z pełną wydajnością.

Rozpoczął się sezon rolniczy. Producenci folii, sznurków i siatek działają na pełnych obrotach z dużymi zapasami.

Maleje popyt na materiały opakowaniowe związane z gastronomią i dostarczaniem żywności. Dotyczy to głównie produktów wykonanych z termoformowanych i spienionych tworzyw sztucznych. Znacząco spadł popyt na opakowania żywności formowane wtryskowo o wielkości większej niż 5 l, przeznaczone głównie dla dużych użytkowników. Wynika to głównie z zamknięcia restauracji.

Sektor AGD prezentuje dość zróżnicowane wyniki w zależności od poszczególnych firm. Te przedsiębiorstwa, które mogą zarządzać dostawami eksportowymi, będą nadal pracować blisko pełnej wydajności. Jednak stają się coraz powszechniejsze odwołania i odroczenia.

Firmy produkujące kompaundy częściowo wstrzymują produkcję, głównie z powodu przestoju w przemyśle motoryzacyjnym i elektroniki domowej. Co prawda, kilku producentów samochodów obiecało wznowienie produkcji w tym tygodniu, tak się jednak nie stało.

Żadna fabryka nie uruchomi ponownie produkcji przed Wielkanocą. Spadła również sprzedaż nowych samochodów, można zatem spodziewać się słabych wyników sprzedaży aż do zakończenia epidemii. Prognozuje się, że sprzedaż w Europie spadnie średnio o 20-25% w 2020 r.

Coraz więcej producentów części samochodowych również wstrzymuje produkcję. Zamknięcie kilku swoich jednostek produkcyjnych ogłosił Bosch, jeden z największych dostawców dla branży automotive.

Większość firm meblowych wstrzymała produkcję. Działają tylko mniejsze firmy, ale ich zapotrzebowanie w zakresie opakowań i komponentów jest niskie.

Cena ropy BRENT wynosi 22,76 USD za baryłkę, ceny ropy obecnie mocno spadają. Osłabia się kurs Euro w stosunku do dolara, obecnie wynosi on 1,1025.

Ceny kontraktowe monomerów w kwietniu:
  • Cena kontraktowa etylenu (C2) wynosi: 720 EUR/t, spadek o 200 EUR/t
  • Cena kontraktowa propylenu (C3) wynosi: 650 EUR/t, spadek o 175 EUR/t
  • Cena kontraktowa monomeru styrenu (SM): jeszcze nie jest znana
Agencja konsultingowa myCEPPI prezentuje szczegółowe ceny polimerów masowych w swoim "Tygodniowym Raporcie Cenowym". Istnieje możliwość zamówienia bezpłatnego biuletynu na 4-tygodniowy okres kontaktując się z pracownikami myCEPPI: laszlo.budy@myceppi.com; gyongyver.majoros@myceppi.com; andrea.nagy@myceppi.com; andrzej.kosmacki@gmail.com.
Tygodniowy raport cen; Baza danych; Central
 

Tygodniowy raport cen; Baza danych; Central European Plastics Meeting

Węgry

Reportaże

Forum