Przykład działania analizatora do mierzenia tlenu w opakowaniach

Przykład działania analizatora do mierzenia tlenu w opakowaniach
Przedstawiamy działanie analizatorów do mierzenia tlenu w opakowaniach, na przykładzie modelu marki Bühler. Analizatory stosuje się m.in. w przemyśle spożywczym do określania małych ilości tlenu pozostałych w opakowaniach z gazem ochronnym, butelkach PET lub puszkach.

Przenośny analizator tlenu firmy Bühler typ BA 4000 Inj. jest przyrządem służącym do określania tlenu w małych objętościach gazów.

Do dyspozycji użytkownika sięgającego po tego typu urządzenie marki Bühler są dwa najnowsze modele.

Pierwszy z nich, to BA 4000 Inj. GV. Może być on stosowany do objętości powyżej 35 ml. Wówczas czas pracy wewnętrznej pompy gazu będzie sterowany przekaźnikiem czasowym.

Z kolei model BA 4000 Inj. KV przeznaczony jest do objętości gazu poniżej 35 ml, lecz do minimum 15 ml. Analizator pracuje z pompą próżniową. W zależności od rodzaju opakowania stosuje się w nim różne urządzenia nakłuwające.

Opcjonalny wskaźnik ciśnienia dołączony do analizatora umożliwia porównywalne pomiary w opakowaniach próżniowych. Dzięki elektronicznej korekcji z zastosowaniem wskaźnika ciśnienia do kalibracji punktu zerowego nie jest potrzebny gaz zerowy. Dodatkowo możliwa jest korekta punktu zerowego pomiędzy azotem i tlenem.

Analizatory tlenu cechują ponadto takie właściwości jak: paramagnetyczna zasada pomiaru, długa żywotność celi pomiarowej, analiza w objętościach gazu 15 ml, stosunkowo prosta obsługa. W skład wyposażenia wchodzi regulator czasowy do sterowania pompą, a także urządzenia nakłuwające pozwalające na szeroki zakres stosowania.

Jeśli chodzi o przeprowadzenie pomiaru przy pomocy BA4000 Inj., to trzeba wiedzieć, że przyrząd posiada specjalny wąż, na którego końcu znajduje się igła.

Celem sprawdzenia opakowania należy przykleić do niego kawałek samoprzylepnej gumy. W zależności od wariantu przyrządu klejące septum służy do wytwarzania próżni w analizatorze ewentualnie do uszczelnienia przed powietrzem atmosferycznym.

Używając BA 4000 Inj. KV należy wkłuć igłę w kawałek gumy. Nie wolno jednak przy tej czynności dopuścić się do rozerwania opakowania. Otwór w igle musi pozostać zamknięty, tak by można było umożliwić wytworzenie próżni w analizatorze.

Co dalej?

Kiedy uda nam się już wytworzyć próżnię, wówczas należy wkłuć igłę przez gumę, aż do opakowania. Jeśli tak się stanie, wówczas przez użytą igłę popłynie bezpośrednio do celi pomiarowej analizatora gaz pozostały w opakowaniu.

Zmierzoną wartość pokaże nam specjalny wskaźnik. Jednocześnie za sprawą zmiany położenia przełącznika na płycie czołowej przyrządu, przy zastosowaniu wskaźnika ciśnienia, będzie można również odczytać ciśnienie wewnętrzne. Z uzyskanej wartości będzie można obliczyć rzeczywistą koncentrację tlenu.

Trzeba koniecznie pamiętać, że wkłuwając przez gumową uszczelkę, igłę wprost do opakowania należy włączyć wewnętrzną pompę, a potem zassać gaz mierzony z opakowania.

Polskim dystrybutorem urządzenia jest przedsiębiorstwo Merazet S.A.