RJ Corp w Indiach wdraża aseptyczną technologię PET firmy Sidel

RJ Corp w Indiach wdraża aseptyczną…

Firma Varun Beverages Ltd, część grupy RJ Corp, jednej z największych franczyz PepsiCo Inc. na świecie, zainstalowała Aseptic Combi Predis firmy Sidel w swojej nowo powstałej fabryce w Pendżabie w Indiach. Ten kluczowy projekt ma na celu zwiększenie wydajności butelkowania PET i zapewnienie elastyczności produkcji prywatnej marki mleka - Cream Bell, jak również serii soków Tropicana firmy Pepsi. Wybierając nową technologię aseptycznej sterylizacji preform na sucho, RJ Corp po raz pierwszy komercjalizuje w Indiach swoje płynne produkty mleczne (LDP - liquid dairy products) w butelkach PET. 

Od wczesnych lat dziewięćdziesiątych prywatna indyjska firma RJ Corp stała się międzynarodową potęgą z prężnie rozwijającymi się przedsięwzięciami na rynku napojów, restauracji szybkiej obsługi, handlu detalicznego, lodów, produktów mlecznych, opieki zdrowotnej i edukacji. Dzięki swojej spółce operacyjnej Varun Beverages Ltd., grupa jest jednym z największych na świecie partnerów PepsiCo w zakresie butelkowania; obecnie posiada 36 fabryk na subkontynencie indyjskim i w Afryce, oraz produkuje gazowane napoje bezalkoholowe, wodę i soki napełniane na gorąco, jak również LDP. 

Gdy liczy się elastyczność produkcji 

Konsumenci w Indiach coraz częściej szukają napojów odżywczych, a rynek przesuwa się w kierunku tzw. ''zdrowych'' napojów. Aby pozostać konkurencyjnym w obliczu tego trendu, firma RJ Corp zdecydowała się zdywersyfikować swoją ofertę i położyć większy nacisk na 100% soki   z pulpy i LDP sterylizowane metodą UHT, uzyskując w ten sposób większą elastyczność produkcji, aby móc łatwiej przechodzić z jednej kategorii produktów do drugiej. - Elastyczne zarządzanie sokami i produktami mlecznymi w ramach tej samej linii do pakowania PET było dla nas kluczowe i mogliśmy to osiągnąć jedynie poprzez produkcję w warunkach aseptycznych - mówi pan R.J.S. Bagga, Dyrektor ds. Technicznych i Operacyjnych w RJ Corp. - Wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny żywności były niezbędne, aby spełnić warunki wymagającego protokołu jakości Pepsi, a także uzyskać wewnętrzne i zewnętrzne zatwierdzenia.  

Aby sprostać tym wyzwaniom, RJ Corp zdecydowała się na zastosowanie Aseptic Combi Predis firmy Sidel, obejmującej sterylizację preform na sucho. Przekonali się, że jest to bardzo bezpieczne i łatwe w obsłudze rozwiązanie podczas wizyty we francuskiej kontraktowej firmie pakującej, która od ponad 10 lat stosuje i ufa tej technologii przy obsłudze produkcji soków i mleka. Technologia ta, zatwierdzona przez FDA dla produktów o niskiej kwasowości od 2017 roku, pozwala temu producentowi napojów łatwo i bezpiecznie przechodzić pomiędzy czterema smakami mleka UHT (białe mleko UHT, kawa, czekolada i mango) oraz różnorodnymi recepturami soków (np. orange delight  i 100% sok pomarańczowy z miąższem, mixed fruit delight i 100% mieszany sok owocowy, guawa, apple delight i 100% sok jabłkowy, oraz lychee delight) w ramach tej samej linii. Stanowi to istotny punkt zwrotny dla firm w Indiach, które wcześniej produkowały soki w butelkach PET metodą gorącego napełniania, oraz mleko w kartonach.

Do 200 godzin ciągłej produkcji 

Inwestycja w Aseptic Combi Predis firmy Sidel stanowi dwa ważne osiągnięcia RJ Corp w Indiach: jest to nie tylko pierwszy krok firmy w kierunku aseptycznego butelkowania PET, ale także pierwsze doświadczenie ze sterylizacją preform na sucho. Dzięki zastosowaniu wtrysku nadtlenku wodoru (H2O2) przed piecem, opatentowana przez firmę Sidel technologia Predis nie wymaga użycia wody i może znacznie zmniejszyć zużycie chemikaliów. Jest to sztandarowy projekt realizowany na całym świecie przez PepsiCo Inc., dotyczący przetwarzania i butelkowania produktów o wysokiej kwasowości - soków Tropicana. Aseptic Combi Predis oferuje również podobną sterylizację nakrętek na sucho - Capdis - ponieważ bardzo ważne było zoptymalizowanie procesu czyszczenia i obsługi samych nakrętek, aby uniknąć deformacji i zapewnić utrzymanie szczelności pomiędzy nakrętką a butelką.

- RJ Corp wybrała firmę Sidel ze względu na nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie PET i technologii aseptycznych. Ich nowa linia pozwala na ciągłą produkcję do 200 godzin - bez przestojów na czyszczenie, pozwalając utrzymać stabilność produkcji bez uszczerbku dla jakości produktu. Ponadto, sprzęt jest łatwy w obsłudze, a jego operatorzy są zdania, że oferowane przez niego funkcje są intuicyjne i łatwo dostępne - mówi Rohit Sawhney, Dyrektor ds. Sprzedaży w Sidel India. 

vcsprasset-3534731-693668-ad785f79-563b-4327-9e08-6726569ffee6-0