Recykling Rejs 2013: odzysk tworzyw jest konieczny

Recykling Rejs 2013: odzysk… Tegoroczny Recykling Rejs - akcja organizowana przez Fundację PlasticsEurope - dobiegła końca. Podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski rozpoczął swój trzytygodniowy spływ 8 lipca w Tarnowie, zaś podróż zakończył 29 lipca w Szczecinie. Trasa wyprawy była w tym roku dłuższa niż w dwóch poprzednich edycjach i wynosi 1500 km. Jest też bardziej urozmaicona, bowiem kajakarz miał okazję płynąć sześcioma rzekami - Dunajcem, Wisłą, Brdą, Notecią, Wartą i Odrą.

Naczelną ideą akcji jest zwrócenie uwagi na problem odpadów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych. Jak zauważają organizatorzy akcji, wciąż konieczna jest promocja zachowań przyjaznych środowisku, z których czołowe miejsce zajmuje zaprzestanie śmiecenia. Podczas spotkań z mediami, samorządami i mieszkańcami nadrzecznych miast kajakarz zwraca także uwagę na konieczność odzyskiwania tworzyw sztucznych, co w wymiarze jednostkowym przekłada się na umiejętną segregację odpadów, natomiast w skali samorządów - na odpowiednio zorganizowaną zbiórkę i zagospodarowanie śmieci. Ten ostatni problem jest szczególnie istotny z uwagi na nowe regulacje, które od lipca br. obowiązują w Polsce w zakresie utrzymania porządku i czystości w gminach.

O potrzebie odzysku tworzyw sztucznych oraz o kłopotach związanych z odpadami w Polsce rozmawialiśmy na trasie spływu z Dominikiem Dobrowolskim i Kazimierzem Borkowskim z Fundacji PlasticsEurope Polska - zachęcamy do obejrzenia naszej relacji wideo.