Reprezentacja Polski w koszulkach z butelek PET

Reprezentacja Polski w koszulkach…
Zaprezentowano koszulki, w których piłkarska reprezentacja Polski zagra w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy. Stroje wykonane zostały z butelek PET pochodzących z recyklingu.

Wykorzystywanie materiału z recyklingu do tworzenia sportowych trykotów stało się powszechne całkiem niedawno. Na tyle szybko jednak okazało się, że tego rodzaju surowiec jest niezwykle odpowiedni do wykorzystania, że w tej chwili mało kto wyobraża sobie koszulkę wykonaną z innych materiałów.

Nowe stroje cechują się lekkością i wytrzymałością. Koszulka waży ledwie 149 gramów, czyli o ponad 15 proc. mniej niż jej poprzedniczki i jest tym samym najlżejszą koszulką wyprodukowaną przez koncern Nike.

Jak zapewnia producent wykorzystany tu materiał jest o 110 proc. bardziej wytrzymały i ma znacznie lepszą przepuszczalność powietrza niż ten dotychczas stosowany. Dodatkowo użyte prze produkcji włókna Dri Release zapewniają komfort i zwiększone odprowadzanie wilgoci, a siateczkowe panele gwarantują doskonałą wentylację. Dzięki rozmieszczeniu ich w strategicznych miejscach powietrze łatwo dostaje się pod koszulkę i dodatkowo chłodzi zawodnika. Ponadto dopasowany krój nowych strojów zmniejsza ryzyko pociągnięcia za koszulkę przez przeciwnika.

Włókna Dri Release powstały z mieszanki mikrowłókien naturalnych i sztucznych. Opatentowany w Dri Release system odprowadzania potu z powierzchni skóry na całą, zewnętrzną powierzchnię odzieży, umożliwia strumieniowi powietrza efektywne odparowanie wilgoci. Dzianina tego typu schnie cztery razy szybciej niż podobna dzianina ze 100 proc. bawełny.

Jeśli chodzi natomiast o sposób wykorzystania butelek z tworzyw sztucznych, to na jeden komplet przypadło ich trzynaście. Osiem na koszulkę i pięć na spodenki. Łącznie do przygotowania kolekcji przez Nike, która ubiera różne reprezentacje, zużyto 285 mln butelek PET, które dzięki temu nie trafią na wysypisko. Zbiórka butelek odbywała się nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach europejskich, m.in w Holandii.

Nowe stroje domowe zostaną po raz pierwszy wykorzystane już 11 listopada w meczu z Włochami. Niebawem będą też dostępne w sklepach.

Piłkarze w koszulkach z recyklingu + komentarz