Rynek obrabiarek w Polsce - Haas sprzedał już pół tysiąca maszyn

Rynek obrabiarek w Polsce… 500 obrabiarek amerykańskiej firmy Haas zostało już sprzedanych w naszym kraju. Haas jest światowym liderem w produkcji obrabiarek CNC. W ubiegłym roku wyprodukował 12,5 tys. maszyn tego rodzaju. Polskim przedstawicielem koncernu Haas jest firma Abplanalp Consulting.

Od długiego czasu na rynku maszyn do obróbki daje się zauważyć wyraźną poprawę koniunktury. Polska jest obecnie beneficjantem jeśli chodzi o przejmowanie produkcji od innych państw, dzięki czemu nasz krajowy rynek obrabiarek stale idzie naprzód. Ponadto zwiększają się zamówienia dla firm już istniejących. Wszystko to ma wpływ na to, że w chwili obecnej możemy spodziewać się ciągłego wzrostu zapotrzebowania na coraz bardziej zaawansowane technologicznie obrabiarki.

I właśnie między innymi te czynniki decydują o rynkowym sukcesie firmy Haas, który za sprawą swego partnera Abplanalp Consulting sprzedał w Polsce już pół tysiąca obrabiarek. W swojej ofercie amerykański koncern posiada blisko 100 typów maszyn i stołów. Każdego roku wprowadza na rynek po kilka nowości.

Kto jeszcze należy do wiodących dostawców obrabiarek na naszym rynku? Z pewnością jest to m.in. Andrychowska Fabryka Maszyn, która od siedmiu lat zajmuje się montażem komponentów mechanicznych - centrów pionowych CNC i tokarek CNC dla grupy Gildemeister. Specjalizuje się też w samodzielnej konstrukcji centrów obróbkowych pionowych.

Bardzo silną pozycja może się pochwalić również grupa Eurotec. Od 1995 r. jest ona czołowym oferentem niemieckich produktów z branży obróbki skrawającej. W Polsce działa pod szyldem European Technology Sp. z o.o. Posiada w swojej ofercie maszyny m.in. takich niemieckich producentów jak: AXA, Boehringer, Burka – Kosmos, Gleason – Pfauter, Ridder oraz Herkules.


Warto też koniecznie wspomnieć o firmie APX Technologie. Zajmuje się ona importem i serwisem urządzeń technologicznych, głównie obrabiarek skrawających do metali z Tajwanu i Japonii. Jej produkty trafiły już do ponad 300 klientów. Obecna oferta firmy obejmuje blisko 400 obrabiarek i urządzeń technologicznych dla przemysłu maszynowego i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jedną z jej ostatnich nowości, które zagościły na naszym rynku jest NMV5000 DCG, czyli nowa generacja obróbki pięcioosiowej japońskiej firmy Mori Seiki. Urządzenie cechuje się m.in. konstrukcją rama w ramie bez zwieszenia i z ośmiokątnym wysuwanym ramieniem dla osi Z w celu uzyskania wysokiej stabilności.

Mówiąc o polskich dostawcach i oferentach obrabiarek nie sposób nie wspomnieć też o Jarocińskiej Fabryce Obrabiarek, firmie Marcosta, która oferuje m.in. pionowe centra obróbcze HURCO oraz firmach: Maszyny Obrabiarki Centra – Mechanicy Pruszków, Mexim oraz Mexpol-Trading.

Z kolei liderem na rynku obrabiarek specjalistycznych jest firma Rafamet. To jedyny zakład w naszym kraju, mogący wyprodukowania obrabiarki o łącznej wadze 400 ton i wadze detalu obrabianego 200 ton. 80 proc. swoich przychodów firma czerpie eksportu, głównie do Francji. Spółka działa na dwóch podstawowych rynkach: obrabiarek kolejowych i wielozadaniowych.

Roczna wartość przychodów w firmie, to blisko 80 mln zł. Pierwsze dwa kwartały tego roku spółka zakończyła z wynikiem 42,3 mln zł osiągniętych z tytułu sprzedaży.

Czytaj więcej:
Rynek 1084
Maszyny 590

brak
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Obrabiarki CNC i urządzenia technologiczne dla przemysłu maszynowego i przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska
brak
 

Haas, cnc, obróbka cnc, obrabiarki cnc, obrabiarki sterowane numerycznie, obrabiarki ciężkie, elektrodrążarki

Polska