SABIC z nowymi tworzywami

SABIC z nowymi tworzywami
Koncern SABIC Innovative Plastics opracował i wprowadził na rynek nowe tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem naturalnym.

Produkty wchodzą w skład linii specjalnych mieszanek z serii LNP Thermocomp. Pierwsze z tworzyw to poliamid 6, drugie natomiast to polipropylen. Tworzywa SABIC wykorzystują naturalne wzmocnienia w postaci materiałów odnawialnych, które ulegają biodegradacji i wymagają mniejszego zapotrzebowania energii w trakcie procesu produkcyjnego. Ponadto wzmocnienia te są znacznie lżejsze niż włókna szklane i nie są tak narażone na zużycie ścierne jak ma to miejsce w przypadku szkła i włókien tradycyjnych.

To co w najwyższym stopniu wyróżnia poliamid 6 jest fakt wzmocnienia go 20 proc. włóknem Curaua. Ta jednoliścienna roślina należy do rodziny o nazwie bromelia i jest uprawiana w Ameryce Płd. Włókna otrzymywane z liści odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Dodatkowo ten nowy typ poliamidu posiada bardzo dobry stosunek wytrzymałości do wagi oraz charakteryzuje się dobrą estetyką powierzchni. Przy okazji ważną zaletą stosowania włókien typu Curaua jest fakt, że można dzięki nim zmniejszyć stopień użycia urządzeń do formowania wtryskowego. Już w tej chwili są na świecie producenci, którzy sięgają po poliamid SABICA przy produkcji ram i wsporników dla nowych osłon przeciwsłonecznych. Tak robi m.in. brazylijski producent Pematec.

Drugie nowe tworzywo SABICA, czyli polipropylen jest wzmocniony 30 proc. mączką drzewną. W przyszłości ma się stać substytutem drewna w różnego rodzaju zastosowaniach, które do tej pory wymagały życia tego właśnie surowca. Produkt nie tylko doskonale imituje drewno, ale jest przy tym bardziej odporny na negatywne działanie grzybów i cechuje się lepsza stabilnością wymiarową niż naturalne drewno. W porównaniu z niewypełnionym polipropylenem lub 30 proc. polipropylenem wzmocnionym minerałem, mieszanka ta posiada niższy ciężar właściwy oraz większą wytrzymałość na zginanie przy zachowaniu wytrzymałości na uderzenia. Co więcej wyróżnia się też lepszym stosunkiem wytrzymałości do wagi niż tradycyjne polipropyleny.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska