SABIC zwiększa produkcję kompozytów Stamax

SABIC zwiększa produkcję kompozytów Stamax
Koncern SABIC poinformował o swojej nowej inwestycji, polegającej na zwiększeniu mocy produkcyjnych.

Inwestycja SABIC Innovative Plastics będzie mieć miejsce w zakładzie w belgijskim Gent. Już teraz są tam wytwarzane wytrzymałe kompozyty o nazwie Stamax wzmacniane długim włóknem szklanym. SABIC produkuje ich w wielkości 30 tys. ton rocznie. Teraz zwiększy tę ilość, choć koncern nie ujawnia jak bardzo. Inwestycja będzie zakończona w przyszłym roku. Oprócz belgijskiej instalacji SABIC wytwarza Stamax także w swoich zakładach w Stanach Zjednoczonych.

Tworzywo Stamax przeznaczone jest dla branży motoryzacyjnej. Zwiększenie ich produkcji to odpowiedź na rosnące zapotrzebowania sektora samochodowego na materiały, które są w stanie zastąpić stal przy wytwarzaniu takich komponentów jak moduły czołowe i drzwi. Zaletą Stamax jest mniejszy ciężar, co obniża zużycie paliwa i mniejszy poziom szkodliwych emisji.


Polipropyleny SABIC Stamax umożliwiają producentom pojazdów odejście od tradycyjnych, wieloelementowych drzwi stalowych, modułów przednich oraz korpusów deski rozdzielczej i zastosowanie rozwiązań modułowych. Tworzywa te zapewniają większą swobodę projektowania, możliwość scalania odrębnych elementów oraz kluczowe walory użytkowe. Chodzi tu głównie o wysoką sztywność, stabilność wymiarową, dobrą płynność oraz pożądane zachowanie przy zderzeniu.

Charakterystyka płynięcia tworzywa SABIC Stamax pozwala ponadto na konstruowanie cieńszych korpusów deski rozdzielczej w porównaniu z tradycyjnymi materiałami, takimi jak modyfikowany kopolimer styrenowo-maleinowy (SMA) lub poliwęglan/akrylonitryl-butadien-styren (PC/ABS).


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska