Serwery cloud - własne Data Center w chmurze dla mniejszych firm

Serwery cloud - własne Data…

Rok 2020 zmienił wszystko. Pandemia zmusiła nas do poszukiwania nowych form i miejsc, w których wypełniamy obowiązki i spędzamy czas wolny. Zmienił się sposób pracy, robienia zakupów, nauki, prowadzenia życia towarzyskiego, wykonywania obowiązków rodzicielskich czy dbania o zdrowie.

Firmy zaczęły więc poszukiwać możliwości migracji do infrastruktury elastycznej i łatwo skalowalnej - w zależności od obciążenia generowanego przez ich klientów. Jednocześnie szuka się rozwiązań, które pozwolą na oszczędzanie kapitału, którego w czasie kryzysu związanego z COVID-19 brak. Stąd coraz większa popularność modeli usługowych, w tym cloud computing.

Osoby chcące skorzystać z usług zewnętrznego Data Center miały do tej pory do wyboru hosting współdzielony, serwer VPS albo serwer dedykowany. Usługi te znacznie się od siebie różnią i każda z nich adresowana jest do różnych grup odbiorców. Na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie - serwery cloud. Czym więc różnią się poszczególne typy usług wynajmu serwerów w zewnętrznym Centrum Danych?

virtual-private-cloud-serwery-chmura

Hosting współdzielony

Najtańszy jest tzw. hosting współdzielony, który skierowany jest do właścicieli mało wymagających stron internetowych z niewielkim ruchem. Zasada jego działania polega na współużytkowaniu jednego serwera fizycznego przez różnych klientów. Takim hostingiem zarządza dostawca usługi. Jego wadą jest jednak fakt, że np. przy dużym skoku ruchu na stronie – niekoniecznie naszej, ale także innej firmy, która współdzieli z nami serwer oferowany w usłudze hostingu współdzielonego – możemy szybko wyczerpać przydzielone zasoby, a nasza strona przestanie działać.

Serwer VPS

Z kolei serwer VPS (Virtual Private Server) to fizyczna maszyna podzielona na kilka serwerów wirtualnych udostępnianych poszczególnym klientom niezależnie. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, możemy samodzielnie konfigurować udostępnioną nam maszynę wirtualną. Dodatkowo zasoby serwera wirtualnego są dedykowane tylko jednemu klientowi. Tego typu rozwiązanie bardzo często wybierają np. mniejsze i średniej wielkości e-sklepy.

Serwer dedykowany

W przypadku serwera dedykowanego mamy zaś dla siebie całą maszynę fizyczną. Możemy ją dowolnie konfigurować, w tym także podzielić ją na kilka serwerów wirtualnych. Każdy z nich dedykować zaś na potrzeby innego systemu. Tego typu maszyny dysponują dużo większymi zasobami obliczeniowymi niż poprzednie dwa rozwiązania. Są oczywiście odpowiednio droższe. Takie rozwiązanie wybierają firmy, które generują duży ruch na swoich stronach.

Wirtualne serwery w chmurze

Rozwiązaniem, które łączy zalety wyżej opisywanych, są tzw. serwery cloud. Stanowią one bardziej nowoczesną formę VPS-ów. W tego typu serwerach przestrzeń dyskowa ma wysoką dostępność i ulokowana jest u dostawcy usług cloud computing.

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo plików, stosowane są replikacje danych serwera wirtualnego. W przypadku awarii serwera fizycznego zwykły serwer VPS oraz serwer dedykowany przestaje działać. Serwery cloud korzystają jednak zazwyczaj z kilku maszyn, jeśli więc jedna z nich się zepsuje systemy i dane klienta „przepinane” są na inny serwer. Dzięki temu zapewnione jest nieprzerwane działanie usługi. Firmy, którym zależy na bezpieczeństwie danych, zdecydowanie powinny skorzystać z tego typu rozwiązań.

Od strony technicznej serwery cloud zarządzane mogą być za pomocą panelu oprogramowania do wirtualizacji, np. VMware vCloud Director. Dzięki temu firma może samodzielnie instalować na serwerze kolejne systemy czy aplikacje, a także dowolnie zwiększać lub zmniejszać udostępniane im zasoby. Jednocześnie – korzystając w pełni z funkcjonalności chmury publicznej - może także dzielić swoje (monolityczne dotąd) aplikacje na mikroserwisy instalowane na pojedynczych kontenerach. Dzięki temu aplikacje mogą być tworzone zgodnie z ideą Cloud Native.

main-data-center-4-srednia

Zatrzymując się przy tym ostatnim zagadnieniu, warto wiedzieć, że rozwiązania typu Cloud Native Applications zwiększają i zmniejszają swoją efektywność w zależności od potrzeby chwili. W sposób zautomatyzowany sterują udostępnionymi im zasobami. Tak właśnie zostały wybudowane ogromne platformy aplikacyjne, takie jak Facebook, Spotify czy Netflix. Podejście Cloud Native zakłada także, że sama infrastruktura może ulegać awariom, natomiast aplikacje pozostają niezawodne.

Każdy z systemów działających na serwerach cloud współdzieli - przydzielone przez dostawcę usług Data Center - fizyczne zasoby obliczeniowe, dyskowe i sieciowe. Przejrzysty jest też model kosztów korzystania z takich rozwiązań. Mianowicie cena, którą płaci klient, wynika wyłącznie z wielkości przydzielonej mocy vCPU, pamięci vRAM, przestrzeni dyskowej oraz licencji za oprogramowanie do wirtualizacji (i - w przypadku Windowsa - system operacyjny).

Dla kogo są serwery w chmurze?

Znamy już różnice między popularnymi usługami, warto więc przejść do działania tym bardziej, jeśli funkcjonowanie naszych usług zależy od sprawnej infrastruktury IT. Z pewnością najnowszy model udostępniania infrastruktury IT - omawiane wyżej serwery cloud - to odpowiedni wybór dla mniejszych firm, zazwyczaj dysponujących ograniczonym budżetem. Stanowią także odpowiedź na potrzeby organizacji, które działają w dużym rozproszeniu geograficznym, nie tylko spowodowanym pandemią, ale w ogóle typowym dla ich profilu, np. zespołów developerskich czy agencji marketingowych.

Inną często wymienianą zaletą jest ich skalowalność, co szczególnie doceniają sklepy internetowe, doświadczające różnego wolumenu ruchu w zależności od sezonu lub akcji promocyjnych. Serwery cloud to produkt, który łączy zalety chmury obliczeniowej, w tym te związane z cyberbezpieczeństwem, ale jednocześnie stanowi rozwiązanie w dłuższej perspektywie od niej tańsze.

Źródło: main.pl


Czytaj więcej:
brak
 

Cloud computing w modelu IaaS - Chmura prywatna, hybrydowa i multichmura - Zarządzanie środowiskami cloud - Disaster Recovery Center - serwery dedykowane, kolokacja - Bare Metal as a Service

Polska