Siedel świętuje 40-lecie rozdmuchiwania i pakowania butelek PET

Siedel świętuje 40-lecie rozdmuchiwania…

40 lat temu firma Sidel uruchomiła pierwszą komercyjną rozdmuchiwarkę pozwalającą na produkcję butelek PET na potrzeby przemysłu napojów. Od tamtego momentu przedsiębiorstwo dostarcza i pozostaje pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie butelek PET na napoje, a także opakowań na żywność, artykuły dla domu i produkty higieny osobistej, nieustannie zaspokajając stale rosnące i błyskawicznie zmieniające się wymagania konsumentów. Dzięki swojej rozległej wiedzy specjalistycznej w zakresie opakowań PET i inżynierii, połączonej z wyjątkowymi możliwościami w zakresie projektowania opakowań i procesu rozdmuchiwania, firma Sidel stanowi ważne wsparcie dla rynku w zakresie wykorzystywania opakowań PET, które stanowią optymalne, zrównoważone i ekologiczne rozwiązanie.

W 1980 roku firma Sidel wprowadziła pierwsze na świecie rozwiązanie pozwalające na rozlewanie napojów do butelek PET - rozdmuchiwarkę SBO (z języka francuskiego - Soufflage Bi-Orienté, czyli rozdmuchiwanie dwustronne) na potrzeby produkcji napojów gazowanych. Od tamtej pory firma skupiała się na realizacji szeregu ulepszeń technologii rozlewania napojów do butelek PET, które trafiły następnie do wszystkich sektorów napojów, żywności, artykułów dla domu i produktów higieny osobistej, znacząco zwiększając wydajność kompleksowych linii produkcyjnych.  

- W procesie opracowywania nowatorskich rozwiązań w zakresie urządzeń oraz opakowań, kierujemy się przede wszystkim wymaganiami przemysłu, dążąc do osiągnięcia najlepszej w swojej klasie integralności produktu i najwyższej jakości opakowań, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej wydajności, niższego całkowitego kosztu posiadania i zrównoważonej konkurencyjności. Innym kluczowym celem jest zapewnienie optymalnej elastyczności produkcji, pozwalającej na łatwą obsługę wielu produktów oraz skupienie się na oszczędności energii i ograniczeniu zużycia surowców w celu zminimalizowania wpływu produkcji na środowisko - objaśnia Guillaume Rolland, wiceprezes ds. portfolio PET i produktów wrażliwych w firmie Sidel.

Urządzenie EvoBLOW pozwala na wykorzystanie wyjątkowych możliwości dzięki zintegrowanym inteligentnym algorytmom oraz niezwykle elastycznemu zarządzaniu, pozwalającym na nieustanną optymalizację produkcji oraz łatwiejszą konserwację urządzenia. Rozwiązanie łączy automatykę reaktywną z innowacyjnymi technologiami podłączonych maszyn i analizą danych w czasie rzeczywistym. Co więcej, dzięki opatentowanemu systemowi kontroli procesu rozdmuchiwania oraz rozwiązaniu IntelliBLOWER do automatycznej regulacji możliwe jest osiągnięcie niespotykanej dotąd jakości opakowań. Rozwiązanie automatycznie wykrywa i eliminuje odchylenia w procesie produkcji butelek, aby zapewnić spójność i jakość produkcji, jednocześnie zwiększając jej wydajność dzięki uproszczeniu oraz zwiększeniu intuicyjności interwencji operatorów, inteligentnym powiadomieniom zapewniającym lepszy czas reakcji oraz skróceniu czasu konserwacji. 

sidel

Poszerzanie granic innowacyjności i wydajności

Od 1980 roku jesteśmy świadkami coraz szybszego rozwoju sektora opakowań PET. Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna - jest to znaczenie innowacyjnego i trwałego projektu butelek. Firma Sidel odegrała kluczową rolę w opracowaniu niektórych spośród najbardziej znanych i atrakcyjnych projektów butelek PET na potrzeby napojów oraz innych produktów - stało się tak dzięki koncentracji zespołu na innowacyjnych projektach opakowań oraz dostrzeganiu trendów rynkowych, które pozwoliły nam tworzyć oryginalne, przyciągające wzrok kształty, dzięki którym producenci byli w stanie wyróżniać swoje produkty na wysoce konkurencyjnym i szybko rozwijającym się rynku.

Zaangażowanie firmy Sidel w projektowanie opakowań obejmuje również inicjatywy dotyczące wagi opakowań, dzięki którym udało się doprowadzić w latach 1985-2019 do zmniejszenia średniej wagi butelki PET na wodę niegazowaną w formacie 0,5 L o przeszło 70%. Wprowadzona na rynek w 2019 roku butelka PET X-LITE firmy Sidel umożliwia obniżenie wagi opakowania do zaledwie 7 gramów w przypadku butelki na wodę w formacie 0,5 litra, a wszystko to bez żadnych kompromisów w zakresie maksymalnych obciążeń. Osiągnięcie to było możliwe dzięki wyjątkowym możliwościom procesu rozdmuchiwania oferowanym przez rozwiązanie Sidel EvoBLOW. 

Cztery dekady innowacji w zakresie rozdmuchiwania PET

W 2020 roku najszybsza linia produkcyjna obejmująca rozdmuchiwarkę Sidel EvoBLOW była w stanie produkować nawet do 90 000 butelek wody na godzinę - niemal 25-krotnie szybciej niż w przypadku rozdmuchiwarki SBO z 1980 roku, która pracowała z prędkością 3600 butelek na godzinę. Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszej butelki PET, firma Sidel pozostaje jednym z głównych motorów napędowych innowacji w sektorze opakowań. Dzięki przeszło 7000 rozdmuchiwarkom SBO zainstalowanym na całym świecie, technologie opracowane przez firmę Sidel stały się standardem. Taki stan rzeczy potwierdza wieloletnia współpraca firmy z kluczowymi graczami rynku opakowań, a także licznymi zamówieniami składanymi przez tych samych klientów, świadczącymi o zaufaniu do doświadczenia firmy Sidel w zakresie rozdmuchiwania opakowań. 

brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland