Spada eksport niemieckich maszyn do Turcji

Spada eksport niemieckich…
Eksport niemieckich maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy do Turcji zmniejszył się o 4.5% w pierwszych pięciu miesiącach br., w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, podało niemieckie stowarzyszenie producentów maszyn VDMA.

VDMA oczekuje, że negatywna tendencja utrzyma się w nadchodzących miesiącach z powodu gwałtownego spadku notowań liry tureckiej, będącego efektem podwojenia przez Waszyngton taryf nałożonych na eksport tureckiej stali (do 50%) i aluminium (do 20%).

W lipcu 2018 r. wartość 1 liry tureckiej wyniosła średnio 0,18 EUR. W 2017 r. wynosiła ona średnio 0,24 EUR, a w 2016 0,30 EUR.

W stosunku do dolara lira turecka straciła od początku roku już 50 proc. Turecki rząd zapowiedział w pierwszej połowie sierpnia, że przeznaczy 6 mld dolarów w gotówce pochodzących z rezerw walutowych oraz 3 mld z rezerw złota, żeby zagwarantować wypłacalność banków i zahamować spadek wartości liry tureckiej. Ale po tych zapowiedziach jej kurs wzrósł tylko nieznacznie.

- Czyni to import znacznie droższym dla klientów tureckich. Słaby kurs liry jest także dużym obciążeniem dla wszystkich firm, które zaciągnęły kredyty w obcych walutach - powiedział główny ekonomista VDMA Ralph Wiechers.

Z drugiej strony po raz pierwszy w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł turecki eksport, a słaba lira znacznie poprawiła konkurencyjność cenową tureckich urządzeń. Ten pozytyw przyćmiewa jednak częściowo fakt, że wiele półproduktów i podzespołów Turcy muszą coraz drożej kupować za granicą.

Turecki rynek maszyn i urządzeń warty około 29 mld EUR zajmuje pod względem wielkości dwunaste miejsce na świecie. Jedynie jedna trzecia sprzedawanych na rynku tureckim maszyn pochodzi z produkcji krajowej. Oznacza to, że większość urządzeń musi być zakupiona za granicą. Niemcy zaś są najważniejszym zagranicznym dostawcą maszyn w Turcji z udziałem w rynku wynoszącym 13%, wyprzedzając Chiny (10%), Włochy (9%), Wielką Brytanię i Japonię (po 4%).

W 2017 roku Niemcy dostarczyły do Turcji maszyny i urządzenia o wartości 3,7 mld EUR.

JL