Stena Recycling inwestuje ponad 50 mln złotych w recykling elektroniki i plastiku

Stena Recycling inwestuje…

Ponad 50 mln zł inwestuje szwedzki lider recyklingu - Stena Recycling - w przetwarzanie i odzyskiwanie surowców z urządzeń elektronicznych oraz plastiku. To koszt budowy i modernizacji dwóch nowoczesnych instalacji, które powstają w Centrum Recyklingu Elektroniki we Wschowie między Poznaniem a Zieloną Górą. Z przetwarzanej w zakładzie folii plastikowej powstanie granulat, a z urządzeń RTV i AGD już odzyskiwane są cenne metale i tworzywa. W świetle dyrektywy o ekoprojektowaniu są to produkty, których prawidłowy recykling będzie miał szczególne znaczenie.

Zmodernizowana instalacja do przetwarzania elektroniki właśnie została uruchomiona, a przetwarzanie folii opakowaniowej ma ruszyć w tym roku. Po zakończeniu inwestycji, zakład we Wschowie będzie najnowocześniejszy w Polsce i kolejny pod tym względem, po Stena Nordic Recycling Center w Halmstad w Europie.

Nowe linie produkcyjne we Wschowie to jedna z największych inwestycji Stena Recycling ostatnich lat. Przetwarzanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz folii opakowaniowej to dwa bardzo dynamicznie rozwijające się obszary, wymagające konkretnych rozwiązań na efektywne zagospodarowanie odpadów. Wyjątkowe na skalę światową połączenie różnych metod separacyjnych pozwoli uzyskać najwyższą czystość otrzymywanych frakcji, co ma kluczowe znaczenie w zawracaniu materiałów do obiegu.

- Dzięki tej inwestycji budujemy nowoczesne centrum recyklingu, które pozwoli nam odzyskiwać cenne materiały w jeszcze bardziej efektywny sposób. W tym roku Stena Recycling obchodzi 20-lecie obecności w Polsce. W tym czasie zmieniliśmy się z kilkuosobowej firmy przetwarzającej złom, w lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami przemysłowymi oraz usług środowiskowych. Do Wschowy przenosimy nasze doświadczenia ze skandynawskich i włoskich zakładów. Dzięki ścisłej współpracy, wybraliśmy najlepsze rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb. We Wschowie stosujemy połączenie sprawdzonych technologii i nowych rozwiązań, warto podkreślić, że nie ma zbyt wielu podobnych inwestycji w Europie - mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling Polska.

Jedna z powstających we Wschowie linii produkcyjnych pozwoli na bezpieczne i efektywne przetworzenie nawet 15 tysięcy ton folii plastikowej rocznie. Folia LDPE jest obecnie powszechnie stosowana do produkcji różnych materiałów opakowaniowych. Jej zużycie rośnie między innymi poprzez rozwój biznesu e-commerce. Wdrażana technologia umożliwia odzyskanie tego surowca i przywrócenie go w postaci pozwalającej na ponowne wykorzystanie do produkcji nowych wyrobów. Druga inwestycja Stena Recycling we Wschowie to specjalistyczna instalacja do odzyskiwania cennych surowców z małych urządzeń AGD i elektroniki. Zawierają one między innymi metale żelazne i nieżelazne, w tym szlachetne, takie jak złoto, srebro i pallad. Po odpowiednim odzyskaniu mogą one służyć do produkcji nowych urządzeń. Takie działanie pozwala chronić środowisko, gdyż nowe produkty powstają przy użyciu odzyskanych metali, zamiast kolejnych wydobywanych surowców naturalnych, których pokłady kiedyś się skończą. Koszt tych inwestycji wynosi ponad 50 milionów złotych.

Stena Recycling obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie przeszła drogę od kilkuosobowej firmy skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu do lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Stena Recycling korzysta z najlepszych, skandynawskich wzorców, inwestuje w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, a także aktywnie działa w obszarze edukacji i promowania rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. Firma koncentruje się na przetwarzaniu odpadów w kilku obszarach: metali żelaznych i nieżelaznych, papieru i plastiku, elektroniki oraz odpadów niebezpiecznych i innych. Stena Recycling ma oddziały zlokalizowane w większości dużych miast w Polsce, zatrudnia ponad 500 osób i obsługuje kilka tysięcy przedsiębiorstw.