Sumitomo (SHI) Demag na K 2019: Precision. Power. Productivity

Sumitomo (SHI) Demag na K…

Na targach K-2019 japoński koncern Sumitomo (SHI) Demag zaprezentował swoją ofertę, która pokazuje nacisk na innowacyjność tego producenta wtryskarek. Prezentując swoje urządzenia, firma nadal pozostanie wierna swojemu motto "Precision.Power.Productivity" koncentrując się na zapewnieniu precyzji, mocy i produktywności swoim klientom na całym świecie dzięki dostarczaniu najbardziej zaawansowanych rozwiązań dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. 

- Jesteśmy znani na całym świecie z mocnej pozycji w sektorze opakowań. Chcielibyśmy również, aby nasze maszyny medyczne do pomieszczeń o kontrolowanym poziomie zanieczyszczeń typu cleanroom, wsparcie w zakresie walidacji oraz oferty dla sektora motoryzacyjnego były tak samo wyraźne i cieszyły się globalnym uznaniem - wyjawił swoje credo Gerd Liebig, prezes zarządu Sumitomo (SHI) Demag.

Zdaniem Gerda Liebiga, targi K 2019 to początek nowej ery dla producentów tworzyw sztucznych. Zarówno nowe regulacje prawne w zakresie wyrobów medycznych i opakowań, jak i ostra walka z plastikowymi odpadami nie ułatwiają pracy przetwórcom tworzyw sztucznych, mimo to ciągle próbują oni wpasować się w gospodarkę o obiegu zamkniętym, utrzymując przy tym wysoką wydajność swojego biznesu, wspierają przejście na eko - samochody i nieźle radzą sobie z deficytem wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy.

W tak bardzo rozemocjonowanym dziś dyskusjami o GOZ sektorze opakowań, Japończycy pokazali jedną ze swoich nowości - maszynę z serii El-Exis SP 1000 ton do produkcji opakowań. - Obecnie dużo mówi się o recyklingu tworzyw sztucznych, o ich ponownym wykorzystaniu. My od lat idziemy w tym kierunku i przykładem tego jest właśnie prezentowana maszyna do produkcji wiaderek, do których surowiec w 50% pochodzi z odzysku. To jeden z przykładów na to, że Sumitomo zwraca uwagę na recykling i ochronę środowiska - powiedział Tomasz Tybura szef polskiego oddziału Sumitomo (SHI) Demag.

Z kolei Gerd Liebig podkreślił, że zaprezentowana na targach nowa maszyna El-Exis SP 1000 ton pokazuje, że firma Sumitomo (SHI) Demag nadal inwestuje w swoją ofertę produktową. - Pozostajemy światowym dostawcą numer jeden maszyn do opakowań, a wystawa na targach K po raz kolejny pokazuje naszą siłę na tym rynku.

Firma potwierdza również swoje zaangażowanie w rozwój wtryskarek elektrycznych. - Nadal inwestujemy w produkcję maszyn w pełni elektrycznych. Są to urządzenia przyjazne środowisku w dużo większym stopniu niż maszyny hydrauliczne. Jeżeli chodzi o ten typoszereg wtryskarek, to również mamy premierę na naszym stoisku w postaci maszyny Intelect 2. Nowe serie wtryskarek IntElect dostępne są teraz do siły zwarcia 500 ton - wyjaśnia Tomasz Tybura.

W trakcie wystawy urządzenie produkowało pionierską, interaktywną, dotykową, nigdzie do tej pory nie prezentowaną dekorację samochodowego panelu sterowania.

- Wszystkie technologiczne udoskonalenia zastosowane w najnowszych wtryskarkach IntElect 500 mają zapewnić przetwórcom narzędzia, ułatwić synchronizację maszyn, zabezpieczać formę oraz umożliwić monitorowanie parametrów procesu w czasie rzeczywistym po to, by sprostać wymaganiom inteligentnych fabryk automotive przyszłości - podkreślił Henrik Langwald, Dyrektor ds. Rozwoju Automotive w Sumitomo (SHI) Demag.

sumitomo

Nasi rozmówcy utrzymują ostrożne podejście ekonomiczne. Podkreślając, że nie przewiduje zakończenia kryzysu, Gerd Liebig mówi, że Sumitomo (SHI) Demag będzie nadal zwiększać moce produkcyjne. Liebig potwierdza również zamiar znacznej intensyfikacji działań koncernu w zakresie automatyzacji.

- Oczywiście widać spowolnienie gospodarcze - zgadza się Tomasz Tybura. - My jednak od wielu lat stawiamy na trzy podstawowe segmenty rynku: są to „packaging”, „automotive” oraz „electronic i medical”. Jeśli chodzi o sektory opakowaniowy i medyczny to większego tąpnięcia na razie nie widzimy.

- Posiadamy specjalny zespół zajmujący się sektorem medycznym.  Zaczął on pracę 3-4 lata temu i widać już pierwsze efekty tych działań. Przykładem jest nowa wtryskarka z serii Intelect 2 o sile zwarcia 130 ton, przeznaczona do produkcji pipet medycznych. Czas cyklu 5,5 sekundy, cicha praca maszyny, zużycie na najmniejszym możliwym poziomie - to wszystko dowodzi, że inwestujemy dobrze w ten segment rynku - informuje Tomasz Tybura.

- Zrównoważony rozwój, produktywność, odzyskiwanie energii, odpady z tworzyw sztucznych, Przemysł 4.0., automatyzacja  były głównymi tematami branży przez ostatnie 10 lat. Zbliżając się do końca obecnej dekady, Sumitomo (SHI) świętuje kilka ważnych etapów w rozwoju firmy i pokazuje, w jaki sposób wspiera przetwórców w stawianiu czoła aktualnym wyzwaniom gospodarki o obiegu zamkniętym i poprawie wydajności produkcji - tak Gerd Liebig komentuje wystawę Sumitomo (SHI) Demag na targach K.

Oczywiście, gospodarka o obiegu zamkniętym była tematem dominującym podczas całych targów K. Efektywność energetyczna, przetwarzanie surowców wtórnych i wydajność to tematy, w których zdaniem prezesa, Sumitomo (SHI) Demag może określić ilościowo koszty ekonomiczne i wprowadzić zmiany. 

- Zaufanie klientów do naszego asortymentu maszyn i zespołów projektowych jest dla nas motywacją do dalszego podnoszenia poziomu innowacyjności. Klienci wiedzą, że dzięki Sumitomo (SHI) Demag otrzymają najszybszą, najbardziej precyzyjną i energooszczędną maszynę do swoich zastosowań - twierdzi CEO japońskiego koncernu.


JL