Świadome kreowanie innowacji

Świadome kreowanie innowacji…

Rozmowa z Jędrzejem Kowalczykiem, prezesem zarządu firmy FANUC Polska Sp. z o.o.

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku dr Seiuemon Inaba – młody japoński inżynier – zapoczątkował prace nad przełomowym projektem: stworzył koncepcję pierwszego na świecie silnika działającego na zasadzie impulsu elektrycznego, zaprogramował do niego cyfrowe elementy sterujące i umieścił te komponenty w obrabiarce. Panie prezesie, dlaczego jest to tak istotne w kontekście naszej rozmowy?

Dr Seiuemon Inaba już na wczesnym etapie kariery zdał sobie sprawę z tego, że osiągnięcia naukowe znaczą niewiele, do czasu, kiedy można je opatentować i z powodzeniem zastosować w rzeczywistości. Ta świadomość istoty tworzenia, determinacja w obszarze poszukiwania skutecznych rozwiązań, które odpowiedzą nie tylko na aktualne, ale także na przyszłe wyzwania żywej produkcji zapoczątkowały trwający do dziś proces kreowania innowacji. W efekcie automatyzacja pojedynczej maszyny zaczęła ewoluować w automatyzację całych linii produkcyjnych. 

Warto przy tym pamiętać, że dr S. Inaba wysyłając w roku 1958 swój pierwszy komercyjny system sterowania numerycznego do firmy Makino Milling Machine Co., Ltd. (stworzony w ramach współpracy z Fujitsu Ltd.) nie tylko został uznany za ojca NC, ale przede wszystkim sprawił, że inni producenci i firmy inżynieryjne na całym świecie zaczęły korzystać z tej nowatorskiej technologii, by obniżać koszty i zwiększać wydajność produkcji. Wynalezienie pierwszego na świecie elektrycznego silnika impulsowego w 1973 r. było kolejnym, istotnym krokiem zmierzającym do zdefiniowania tożsamości firmy FANUC, jaką znamy dzisiaj. 

Jak narodził się FANUC?

Siedziba firmy znajduje się w Japonii, u stóp góry Fuji. To właśnie tam w 1956 r. zapadła decyzja o utworzeniu Fujitsu FANUC jako oddziału Fujitsu Ltd., którego celem miało być rozwijanie sterowania numerycznego. Na czele organizacji stanął dr Seiuemon Inaba. W 1972 r. FANUC odłączył się od Fujitsu Ltd., rozpoczynając działalność jako niezależna firma FANUC Ltd. W 1974 r. pod przewodnictwem dr. Seiuemona Inaby, pełniącego funkcję prezesa organizacji, został stworzony pierwszy robot przemysłowy, który przejął część obowiązków załogi pracującej w fabryce firmy FANUC. Niespełna 3 lata później organizacja była już gotowa do rejsu po szerokich wodach rynku międzynarodowego. W 1977 r. założono FANUC USA Corporation, a rok później także FANUC Europe S.A. Europejska siedziba firmy mieści się w Luksemburgu, gdzie została oficjalnie założona w roku 1993 pod nazwą FANUC Robotics Europe S.A. Dziś Grupa FANUC jest koncernem ogólnoświatowym. Posiada 14 przedsiębiorstw w Azji, 4 w obu Amerykach, 22 w Europie oraz 1 w Afryce Południowej. Polski oddział firmy został założony w 2007 r.

jedrzej-kowalczyk-prezes-zarzadu-fanuc-polska
Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu Fanuc Polska

O ile minę się z prawdą, jeśli postawię tezę, że historia firmy FANUC jest w dużej mierze równoznaczna z historią CNC?

Nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady, gdyż bardzo wiele wynalazków, które powstały w firmie FANUC, to jednocześnie kroki milowe w historii rozwoju sterowań numerycznych. Oto kilka najważniejszych przykładów – w 1959 r. za sprawą firmy FANUC w Japonii powstało pierwsze sterowanie NC o ruchu ciągłym, rok później powstała piesza otwarta pętla NC, FANUC 220, w 1965 r. opracowano pierwszy NC do obróbki o interpolacji liniowej, który stał się boomem w Japonii. Rok później pojawiło się pierwsze sterowanie NC zbudowane z układów scalonych, w 1968 r. zaprezentowano pierwszy na świecie komercyjny DNC (Direct Numerical Control), a w 1969 r. całkowicie modularny system NC. To wszystko stworzyło podwaliny dla rozwoju gigantycznego przemysłu maszynowego, który dziś rewolucjonizuje globalny przemysł. 

Wróćmy do teraźniejszości. Mnie FANUC kojarzy się z wtryskarkami, inni zachwalają roboty waszej firmy, a z kolei dla dużej części przemysłu najistotniejszy jest wciąż wasz asortyment systemów CNC. Czym jest dzisiaj FANUC?

FANUC jest ekspertem w dziedzinie automatyzacji przemysłu, z 60-letnim stażem na rynku. Naszym wyróżnikiem jest nieustanne dążenie do tego, by łączyć profesjonalizm ze szczerą troską o klienta i jego potrzeby. Właśnie dlatego oferujemy naszym użytkownikom nie tylko wysokiej klasy produkty, ale także doradztwo, pełne wsparcie naszych lokalnych inżynierów oraz gwarancję opieki nad produktem (serwis i części zamienne) w całym okresie jego eksploatacji. 

O skali naszej działalności świadczą liczby: ponad 27 mln produktów zainstalowanych w globalnym sektorze przemysłu. Mówiąc bardziej szczegółowo – 22 mln serwomotorów, 4,5 mln sterowań CNC, 750 tys. robotów, 270 tys. obrabiarek Robodrill, 65 tys. wtryskarek Roboshot i 33 tys. elektrodrążarek Robocut. Co ciekawe, szeroka gama naszych produktów stanowi kluczowy element ponad 60% wszystkich obrabiarek, które każdego roku powstają na świecie. Można powiedzieć, że zaufanie do technologii, którą wciąż udoskonalamy w naszych japońskich fabrykach, jest wspólne zarówno dla nas, jak i naszych konkurentów. 

Wszystkie produkty naszej marki zostały zaprojektowane i zbudowane w celu wsparcia producentów przemysłowych w obszarze zwiększania wydajności. I trzeba przyznać, że doświadczenia naszych klientów potwierdzają, że udaje się nam go skutecznie realizować. Produkty FANUC zapewniają idealną równowagę pomiędzy kosztami inwestycji, a efektami w postaci zysków z produkcji. Kluczem naszego sukcesu jest inteligencja, która pozwala oferować zaawansowaną technologię wraz z prostymi interfejsami, zapewniającymi łatwą obsługę maszyn i robotów w codziennej produkcji.


Czytaj więcej:
Maszyny 596
Roboty 213
Wywiad 292

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2

Reportaże

Forum