System automatyzacji ''pod klucz'' firmy Arburg na Hannover Messe 2021

System automatyzacji ''pod…

Podczas targów Hannover Messe Digital Edition w kwietniu 2021 r., firma Arburg zaprezentowała nowe rozwiązanie ''pod klucz'', które wysoko podnosi poprzeczkę w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i gospodarki o obiegu zamkniętym w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Wtryskarka podłączona do cyfrowej sieci produkowała kubki do napojów wyróżniające się charakterystycznym karbowanym wzorem, które mogą być udekorowane motywami graficznymi i oznaczone informacjami dotyczącymi recyklingu. To nie wszystko. Kubki są również w 100% identyfikowalne. Cyfryzacja, automatyzacja i inteligentne systemy wspomagające to narzędzia ułatwiające codzienną pracę na wtryskarkach. 

W oparciu o elektryczną wtryskarkę Allrounder 370 A o sile zwarcia 600 kN, firma Arburg zademonstrowała system, który nie tylko bezproblemowo dokumentuje procesy produkcyjne, ale także zapewnia ich płynny, wydajny i niezawodny przebieg.

Automatyzacja i stuprocentowa identyfikowalność

Z wykorzystaniem jednokrotnej formy gorącokanałowej firmy Haidlmair, eksponat targowy produkował kubki z PP, z wzorem karbowania. Produkowane części odbierał nowy robot w zabudowie poprzecznej o pionowej osi działania - Multilift V 20 o udźwigu 20 kg. W prezentowanym procesie, kubki po wyjęciu z formy wtryskowej, zostają najpierw przesłane do obróbki plazmowej, a następnie trafiają na stację nadruku cyfrowego. 

Oznacza to, że etap uszlachetniania produktu jest bezpośrednio wbudowany w gniazdo produkcyjne. Na tablecie można wybrać jeden z trzech obrazów umożliwiających nadrukowanie różnych grafik karbowań na powierzchni kubka. Na powierzchnię kubka nanoszone są również dwa kody DM: jeden zawiera dane procesowe do celów identyfikowalności, a drugi informacje o użytym materiale pod kątem recyklingu. 

arburg
W całkowicie zautomatyzowanym gnieździe produkcyjnym wytwarzającym kubki do napojów, system SCADA Arburg Turnkey Control Module (ATCM) umożliwia wizualizację wszystkich istotnych danych procesowych i jakościowych.

Wtryskarki Allrounder wyposażone są standardowo w bramkę IIoT. Zapewniającą ustandaryzowaną formę pracy w sieci. Oprogramowanie, takie jak komputerowy system do zarządzania produkcją firmy Arburg lub narzędzie ERP, umożliwia rejestrację i analizę danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym oraz znacznie zwiększa wydajność i transparentność produkcji. W prezentowanej aplikacji system Arburg Turnkey Control Module (ATCM) SCADA  wizualizuje wszystkie istotne dane procesowe i jakościowe oraz łączy je dla określonych detali. W tym celu wtryskarka, systemy automatyki i urządzenia peryferyjne – tu konkretnie drukarka cyfrowa - wysyłają odpowiednie dane do ATCM. Dzięki temu każdy pojedynczy kubek jest w 100% identyfikowalny.

Cyfrowy paszport, który zapewnia prawidłowe sortowanie

Od 2019 r. działalność firmy Arburg w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony zasobów jest skupiona w ramach programu arburgGREENworld. Wspomaga on firmę w drodze do osiągnięcia pozycji kreatora systemu, który zapewnia zrównoważony rozwój, będący ważnym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako wyłączny partner w dziedzinie budowy maszyn w projekcie R-Cycle zainicjowanym przez firmę Reifenhaeuser, firma Arburg wykorzystuje produkcję karbowanych kubków, aby zademonstrować, w jaki sposób można odzyskać wysokiej jakości recyklat i zamknąć obieg surowców wtórnych. Sercem R-Cycle jest baza danych zawierająca pełen zestaw informacji o substancjach stosowanych w produktach z tworzyw sztucznych, co oznacza, że każdy produkt ma swój cyfrowy paszport. Dane dotyczące użytych surowców i barwników są przekazywane już na etapie formowania wtryskowego, a następnie przenoszone na produkt w formie możliwego do odczytania maszynowo kodu DM. Odczyt kodu w zakładach recyklingu umożliwia odpowiednie sortowanie produktów.

Inteligentny sterownik maszyny

W przyszłości inteligentne maszyny umożliwią wszelkie rodzaje pracy sieciowej, będą monitorować i elastycznie kontrolować swoje procesy oraz zapewniać aktywne wsparcie dla operatorów w każdej sytuacji. Kluczową rolę w tym procesie odegrają sterowniki maszyn, dostarczając danych wejściowych do kontroli procesu, zapewnienia jakości i identyfikowalności. Kilka właściwości eksponatu targowego zaprojektowano właśnie z tą myślą. Na przykład wtryskarka Allrounder ze sterownikiem Gestica wyposażona jest w narzędzie ''aXw Control FillAssist'', które umożliwia przeprowadzanie symulacji wypełnienia gniazda bezpośrednio na ekranie sterownika. Poziom wypełnienia gniazda przedstawiony jest w formie animowanej grafiki 3D w czasie rzecywistym, w odniesieniu do aktualnego położenia ślimaka. Trzy inne systemy sterowania -  aXw Control ScrewPilot, PressurePilot i ReferencePilot - umożliwiają elastyczną regulację procesu wtrysku. Wykorzystują w tym celu powiązane ze sobą strategie sterowania i gwarantują spełnienie podstawowych wymagań jakościowych, takich jak utrzymanie stałej masy wtrysku i zapewnienie równomiernego wypełnienia formy. 

xworld
Dzięki licznym interaktywnym aplikacjom i inteligentnym funkcjom, portal klienta arburgXworld ułatwia codzienną obsługę związaną z procesem formowania wtryskowego.

Czytaj więcej:
Targi 1252

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Reportaże

Forum