System ochrony formy firmy Fompol

System ochrony formy firmy Fompol
Automatyczny przenośny system monitoringu firmy Fompol był jednym z ciekawszych rozwiązań branżowych prezentowanych podczas ubiegłotygodniowych targów RubPlast Expo w Sosnowcu. Urządzenie zostało nawet uhonorowane Nagrodą Specjalną Dyrektora Instytutu Materiałów Polimerowych i Barwników.

Fompol zajmuje się dostarczaniem maszyn i rozwiązań dla przetwórstwa tworzyw sztucznych produkowanych z Azji. Stamtąd również pochodzi automatyczny przenośny system monitoringu, który zapewnia kontrolę optyczną formy w czasie rzeczywistym realizowaną w za pomocą kamery zabezpieczającej formę.

Zastosowanie systemu o nazwie Pro-600P obejmuje m.in. monitorowanie formowanego detalu w gnieździe lub pozycji rdzenia w formie, monitorowanie pozycji otwarcia formy oraz powrotu wyrzutnika, wykrywanie wszelkiego rodzaju niedolewów i przetrysków, monitorowanie błędów wypełnienia gniazd oraz monitorowanie złamanych trzpieni.

System ochrony formy firmy Fompol

Wbudowana funkcja autokorekty zabezpiecza przed błędami produkcji oraz chroni formę. Dzieje się tak, gdyż szybkość reakcji fotokamery na poziomie 0,016 sekundy nie wydłuża znacząco cyklu produkcyjnego. Ponadto użycie kamery o podwójnej szybkości oraz rozdzielczości 300 tys. pikseli pozwala na precyzyjny odczyt mikroczęści i elementów.

System skonstruowano w ten sposób, że funkcja porównawcza zdjęć na ekranie umożliwia łatwą identyfikację i wysoką wydajność.

Produkt posiada funkcję automatycznej kompensacji, która zapewnia odporność na wibracje, przeciążenia i duże zmiany temperatury. Inne cechy systemu to także dowolność ustawiania stref monitorowania w zależności od kształtu produktu oraz niezależna regulacja czułości monitorowania dla czterech stref, co zapewnia skuteczność działania nawet przy zróżnicowanym oświetleniu.

System gwarantuje też monitorowanie dwukamerowe, co oznacza, że przy użyciu dwóch fotokamer ekran automatycznie dzieli się na dwa obrazy przed wypychaniem, a następnie dwa obrazy po wypychaniu. Taka sytuacja zapewnia dokładniejsze monitorowanie mikroczęści.

Czytaj więcej: Forma 41