Targi Innoform - branża coraz chętniej odwiedza Bydgoszcz

Targi Innoform - branża coraz…

W dniach 3-5 marca w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym już po raz czwarty odbędą się jedyne w Polsce Międzynarodowe Targi Kooperacji Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego Innoform. Innowacyjne technologie, nowości produktowe, dwie konferencje: Eko-Polimery i Druk 3D, Giełda Kooperacyjna, Strefa Usług Przemysłowych, Strefa Kariery oraz wystawa "Eko-Polimery: Drugie życie tworzyw” - to tylko kilka z powodów, dla których warto odwiedzić Polską Dolinę Narzędziową.

Targi Innoform to ogromna promocja dla regionu na arenie międzynarodowej. Na trzy dni do Bydgoszczy przyjadą przedsiębiorcy z całego świata, m.in. z: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii. Wszyscy w konkretnym celu - chcą poznać nowości i wdrożyć je w swojej firmie, uzupełnić park maszynowy i nawiązać współpracę z podwykonawcami. 

Zmiany, które czekają branżę

Branża stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Wprowadzone przepisy prawne dotyczące recyklingu narzucają nowe obowiązki i obciążenie nie tyko dla organizacji odzysku, ale również dla producentów. Jak Polacy poradzą sobie z nowymi regulacjami? Czy są na nie gotowi? Odpowiedzi znajdziemy na zbliżających się targach oraz konferencji "Eko-Polimery: Gospodarka Obiegu Zamkniętego w przetwórstwie tworzyw polimerowych", organizowanej przez Bydgoski Klaster Przemysłowy.

Circular economy - o tym się mówi

Czy model gospodarki obiegu zamkniętego może być odpowiedzią na problemy współczesnego świata? - to jedno z najczęściej pojawiających się pytań w branżowym środowisku. Zacznijmy jednak od tego, czym jest idea circular economy? Jednym z filarów gospodarki obiegu zamkniętego jest tzw. drugie życie tworzyw, czyli koncepcja, w myśl której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to jest możliwe. Organizatorzy targów zachęcają do udziału w wystawie  "Eko-Polimery: Drugie życie tworzyw", na której zaprezentowane zostaną produkty pochodzące z recyklingu i na nowo wprowadzone do użycia, jak np. kratka wytwarzana z regranulatu, pozwalająca na solidne ukorzenienie trawy. Wystawa jest dowodem, że przy dobrze zorganizowanym odzysku większość materiałów może trafić do obiegu nawet kilkukrotnie. 

Biznes i ekologia w parze

Szeroko pojęty recykling, wydłużenie czasu życia produktu, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, oszczędność energii, techniki nie wymagające agresywnej chemii - to działania, które branża narzędziowo-przetwórcza  podejmuje w celu ochrony środowiska. Trendy te widoczne są już od kilku lat. Przykładem może być usuwanie rdzy z narzędzi i form za pomocą coraz częściej stosowanego suchego lodu zamiast chemikaliów. Metoda ta jest bardzo skuteczna, a co najważniejsze - ekologiczna. Tego typu rozwiązania będę prezentowane przez wystawców podczas zbliżających się Targów Innoform. 

Sieć kontaktów i innowacji

Z myślą o osobach poszukujących nowych zleceń po raz 4. zostanie zorganizowana Strefa Usług Przemysłowych. Targi Innoform odwiedzają każdego roku tysiące gości, mając ogromną szansę na pozyskanie nowych klientów. Swoją ofertę zaprezentują firmy podwykonawcze, świadczące usługi w zakresie produkcji form, obróbki materiałów, regeneracji narzędzi czy remontów maszyn. Każdego roku zainteresowaniem cieszy się również Giełda Kooperacyjna, czyli indywidualne spotkania biznesowe podczas, których uczestnicy wymieniają się kontaktami. Warunkiem udziału jest rejestracja na platformie match-makingowej. Targi Innoform to nie tylko okazja do pozyskania nowych klientów, ale również przetestowania nowości produktowych. Taka możliwość będzie czekała m.in. na uczestników konferencji Druk 3D w branży narzędziowo-przetwórczej, zorganizowanej przez firmę CadXpert. Po części merytorycznej, odbędą się warsztaty podczas, których inżynierowie, technicy i operatorzy przetestują najnowsze na rynku drukarki 3D.

Pracownicy pilnie poszukiwani

W Bydgoszczy swoją siedzibę ma blisko 200 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw polimerowych i ok. 30 narzędziowni (w całym regionie blisko 1000 firm). Zatrudnienie znajduje łącznie blisko 5000 osób i wciąż rośnie zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników. W ich znalezieniu pomocna będzie Strefa Kariery - miejsce, gdzie przedsiębiorcy otrzymają możliwość zamieszczenia ogłoszeń o pracę i dotarcia do kilku tysięcy wysoko wykwalifikowanych kandydatów, którzy rokrocznie odwiedzają Targi Innoform.

Co zobaczymy na targach?

Poniżej prezentujemy innowacje i rozwiązania prezentowane przez poszczególnych Wystawców, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji targów Innoform:

29PRO Michał Domarańczyk - Stoisko 82

100% naturalne i biodegradowalne tworzywo BSR.

5sAutomate Sp. z o.o. - Stoisko 106

AirSkin, Visual Components, GTE, PickIt.

A. Marciniak OT - Stoisko 105 

Nowe urządzenie do mikronapawania TTW-900 firmy Tracytec. Nowa gama aerozoli do form firmy Mouldpro. Nowa powłoka antykorozyjna Nano Mould Coating.

Airpress Polska - Stoisko 62

Nowa seria sprężarek śrubowych o zakresie mocy od 7,5 HP do 50 HP. Seria APS X jest dostępna w wersjach o stałej lub zmiennej prędkości (IVR) wyposażonych w nową generację modułów śrubowych. W tej serii zastosowano innowacyjny napęd bezpośredni, dzięki któremu możliwa jest oszczędność energii przy zachowaniu najwyższej wydajności.

Baumalog - Stoisko 110 

Modula Slim to nowy automatyczny regał windowy, który wyróżnia kompaktowy rozmiar i uniwersalność - zajmuje tylko 3 m² powierzchni, może mieć do 7 m wysokości i pomieścić do 25 ton artykułów. Regały automatyczne Modula służą głównie do składowania przedmiotów drobnych i lekkich - doskonale sprawdzają się m. in. jako magazyn części zamiennych, narzędzi i komponentów w wielu gałęziach przemysłu.

MonoTower Lite to nowy automatyczny magazyn do składowania arkuszy blach o wymiarze 3 m x 1,5 m. Kompaktowy rozmiar regału pozwala magazynować na 16 m² do 75 ton blach, zapewniając łatwy i szybki dostęp operatorowi do składowanych materiałów. Ponadto regał wyróżnia możliwość instalacji bezpośrednio przy wycinarce laserowej oraz szybki montaż.

Największy na południu Polski organizator
 

Największy na południu Polski organizator targów, konferencji, sympozjów i szkoleń, właściciel i operator EXPO Kraków

Polska