Targi interplastica 2019

Targi interplastica 2019

Od 29 stycznia do 1 lutego br. na terenie moskiewskiego Expocentre odbyły się  22. Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Gumy - Interplastica. Liczba firm biorących udział w tych targach sukcesywnie rośnie z roku na rok.

Podczas ubiegłorocznej edycji swoje wyroby, urządzenia i usługi zaprezentowało 650 firm z 31 krajów. W tym roku w targach interplastica wzięło udział ponad 700 wystawców z 35 krajów. Warunki do prezentacji rozwiązań były, nawiasem mówiąc, sprzyjające - powierzchnia wystawiennicza została w tym roku powiększona o 15%. Jak podsumowali organizatorzy, tegoroczne wystawy (interplastica i równolegle odbywające się targi opakowań - upakovka) odwiedziło prawie 25 000 osób pochodzących z 79 krajów.

Tradycyjnie, oprócz firm rosyjskich, w targach uczestniczyli również potentaci branży przetwórstwa tworzyw z Niemiec, Włoch oraz Turcji i Chin, którzy w swoich pawilonach narodowych zaprezentowali własne dokonania w dziedzinie materiałów polimerowych i technologii ich przetwarzania.

Sektor surowców, oprócz światowych liderów takich jak: BASF, Covestro, DOW, Lanxess czy Clariant, reprezentowały największe firmy rosyjskie: Sibur, Polyplastic Group, Nizhnekamskneftekhim, Kazanorgsintez oraz Plastik Uzlovaya.

Sibur


Oczywiście nie zabrakło największych i wiodących producentów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Na targach swoje stoiska posiadały firmy: Arburg, Engel Austria, KraussMaffei, Wittmann Battenfeld, Hurmak Plastics Machinery, Moretto, Macchi, Haitian International, Fanuc, Windmoeller & Hoelscher, Erema, Starlinger oraz wiele pomniejszych.

Niezbyt imponująca, delikatnie rzecz ujmując, była za to obecność polskich firm na moskiewskich targach. Podczas wystawy zauważyliśmy trzech przedstawicieli krajowej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Swoje stoiska miały tu firmy Bagsik, Tools Factory oraz TMA Automation (wspólnie z austriackim producentem wtryskarek, firmą Engel).

Tools Factory promowało w Rosji nową serię maszyn do formowania próżniowego charakteryzującą się nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie m. in. promienników halogenowych najnowszej generacji, które pozwalają znacząco skrócić czas cyklu roboczego (20 -30%) oraz uzyskać dużą oszczędność energii elektrycznej (nawet do 40%).

Pan Marek Łangowski, prezes zarządu TMA Automation opowiedział nam o prezentowanym na targach Interplastica zestawie automatyzacji do etykietowania w formie w tzw. technologii IML. Zestaw Engel TMA IML uniLINE cell to innowacyjne urządzenie pozwalające użytkownikom na swobodną produkcję w technologii IML zarówno detali płaskich jak i pojemników. Zestaw składa się z wtryskarki serii e-motion + robota Viper 20 + automatyzacji IML uniLINE.  TMA opracowała uniwersalną maszynę : IML uniLINE, która jest w pełni przezbrajalna i w krótkim czasie może służyć do produkcji IML różnych detali.

TMA Automation
Marek Łangowski, prezes zarządu TMA Automation