Technologia wytłaczania MRS firmy Gneuss

Technologia wytłaczania MRS firmy Gneuss
Podczas targów NPE 2015, które odbędą się w dn. 25-27 marca w Orlando (Floryda, USA) niemiecka firma Gneuss zaprezentuje najnowszą generację wytłaczarki wykorzystującej technologię Multi Rotation System. Kompletna linia składać się będzie z wytłaczarki MRS 160, automatycznego systemu filtrującego RSFgenius175 oraz lepkościomierza.

W ciągu ostatnich kilku lat wytłaczarki MRS zdobyły sporą popularność wśród przetwórców PET ze względu na brak konieczności wstępnego suszenia surowca. W urządzeniach stosowany jest jedynie prosty system obiegu wody, a technologia umożliwia uzyskiwanie produktów końcowych o wysokiej jakości.

Jest to możliwe dzięki opatentowanemu przez Gneuss systemowi przetwarzania. Sekcja Multi Rotation System, oparta na konwencjonalnym rozwiązaniu stosowanym w wytłaczarkach jednoślimakowych, zawiera osiem dodatkowych ślimaków satelitowych. Taki układ pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów mieszania. Ponadto uzyskuje się w ten sposób duży postęp w zakresie odgazowywania - w systemie MRS osiąga ono 50-krotnie lepsze parametry niż w tradycyjnych wytłaczarkach jednoślimakowych przy niskich wymaganiach w zakresie systemu próżniowego (25-40 mbar).

Dzięki możliwości uniknięcia potrzeby wstępnego osuszania oraz stosowania silnego systemu próżniowego technologia MRS okazuje się ekonomiczną alternatywą dla konwencjonalnych technologii. Dodatkowe zalety to między innymi proste wzornictwo, łatwość obsługi, elastyczność procesowa oraz doskonałe parametry mieszania. Specyficzny układ ślimaków przekłada się na trwałość urządzeń i czyni je dobrym rozwiązaniem dla recyklerów.

Choć urządzenia wykorzystujące technologię MRS zaprojektowane zostały specjalnie do przetwórstwa PET, obecnie wytłaczarki te stosowane są także dla poliolefin oraz poliamidów, a testowane są także dla innych materiałów.

Prezentowane w Orlando urządzenie będzie największą zaprezentowaną do tej pory na targach linią do ekstruzji firmy Gneuss. Po targach linia trafi do klienta na Florydzie, gdzie służyć będzie do przetwarzania rPET. Warto zaznaczyć możliwości produkcyjne maszyny - w ciągu godziny może ona przetworzyć ok. 1360 kg surowca.

Na całym świecie wykorzystuje się obecnie ponad 50 wytłaczarek MRS o różnych mocach przetwórczych, od 35 kg/h (MRS 35) do 2000 kg/h (MRS 200). Stosuje się je przede wszystkim w produkcji arkuszy i produkcji regranulatów.

Oprócz technologii MRS linia prezentowana przez Gneuss na targach NPE 2015 przyciągać może też uwagę zwiedzających poprzez zastosowanie nowego systemu filtracji RSFgenius M. Został on zaprojektowany specjalnie z myślą o mocno zanieczyszczonych materiałach, które można spotkać w recyklingu. Synchronizacja napędu oraz systemu wypłukiwania w samoczyszczącym się filtrze RSFgenius Rotary Filter pozwala na optymalizację procesu oczyszczania przy ograniczeniu strat surowca.

Ponadto producent pokaże w Orlando nowe rozwiązania w zakresie przetworników ciśnienia, przekaźników, czujników temperatury i innych akcesoriów. Wspólnym mianownikiem tych urządzeń ma być ich trwałość, bowiem w warunkach produkcyjnych narażone są one szczególnie na uszkodzenie.