Tegoroczne targi Packaging Innovations - pod znakiem ekologii

Tegoroczne targi Packaging…

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations organizatorzy chcą skupić się na ekologii.

- Plastikowa słomka, choć jest z pozoru niegroźnym i jakże popularnym przedmiotem, stwarza ogromne zagrożenie dla wód, zwierząt i ludzi. To jeden z przedmiotów najczęściej wyławianych z oceanów. Nie inaczej jest w przypadku wielu plastikowych opakowań. Głośna akcja „tu pijesz bez słomki” oraz nowe normy UE dotyczące produkcji plastiku wywołały burzliwą debatę zarówno w branży opakowaniowej, spożywczej, jak i wśród konsumentów. Czy można zrezygnować z plastiku, a może warto zastąpić go ekologicznymi zamiennikami? Gdzie znaleźć alternatywę dla popularnych nieekologicznych towarów? Dobra okazją poznania odpowiedzi na te pytania będą 11. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations, które odbędą 2-3 kwietnia w EXPO XXI Warszawa. W ramach strefy Ekopack, zaprezentowane zostaną ekologiczne rozwiązania opakowaniowe oraz szereg wykładów dotyczących nowych regulacji i alternatywnych rozwiązań.

Jak zapewniają organizatorzy targów, rezygnując z używania plastikowej słomki, bądź wybierając jej ekologiczny zamiennik, jesteśmy w stanie zrobić dla środowiska i nas samych naprawdę dużo. Tak samo dzieje się w przypadku wszystkich plastikowych opakowań. Największe światowe sieci barów szybkiej obsługi także pochyliły się nad problemem. Zwróciły uwagę nie tylko na to czym nas karmią, ale także w jaki sposób serwują posiłki. Tym razem nie czas na zastanawianie się czy może do zestawu domówić frytki, ale na to czy wybrać….słomkę. Dla tych którzy nie potrafią się bez niej obyć na Targach Packaging Innovations będzie czekała niespodzianka.

- Postanowiłeś zrezygnować z korzystania z plastikowych słomek, ale nadal masz je w domu i nie wiesz co z nimi zrobić? Przynieś je na targi i zamień na ekologiczny odpowiednik, albo odbierz ekotorbę na zakupy - zachęcają przedstawiciele targów.

Opakowania ze szkła, tektury, tworzyw biodegradowalnych, czy po prostu z tworzyw sztucznych, które można poddawać procesowi recyklingu zaprezentują wystawcy w strefie Ekopack na Targach Packaging Innovations. Ponad 200 firm z całej Europy zaprezentuje targowym gościom rozwiązania opakowaniowe w 7 strefach tematycznych. Poza rozwiązaniami EKO nie zabraknie również propozycji z zakresu Labelling, Logispack, Co-Packaging, Safetypack, Luxpack, czy Printing.

W ramach strefy workShops podczas targów odbędzie się szereg wykładów poświęconych szeroko pojętej tematyce opakowaniowej. Na scenie znani i cenieni przedstawiciele branży zaprezentują najgorętsze tematy. Robert Lis z Mondi zwróci uwagę na unboxing oraz optymalizację kosztów (o)pakowania w branży FMCG. Rober Sieńko z 3m Projekt opowie natomiast o tym jak pokazywać produkty w punkcie sprzedaży tak, aby jak najlepiej wyeksponować ich opakowanie. Będzie to case studies oparte na materiałach POS z rynku polskiego i europejskiego. Nie zabraknie również tematów związanych z Ekopack. Andrzej Kornacki z Futamura poprowadzi wykłado biodegradowalnych i kompostowalnych foliach celulozowych. Produkty NatureFlex posłużą jako przykład realizacji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Marta Krawczyk z Rekopolu przygotowała zaś wykład  i warsztaty odpowiadając na pytania jak projektować opakowania, aby ich materiały nadawały się do recyklingu i trafiały z powrotem do obiegu. Swój blok wystąpień "Projektowanie opakowań, uszlachetnianie i realizacja" zapowiada także PrintCity Allianz, którego członkowie podzielą się wiedzą z gośćmi targów.