Trwa akcja Drzewko za Butelkę

Trwa akcja Drzewko za Butelkę…
W dziewięciu miastach Polski trwa wielkie zbieranie butelek PET. To efekt zabawy „Drzewko za Butelkę”, polegającej na sadzeniu drzew w zamian za zbiórkę zużytych opakowań PET.

Organizatorem odbywającej się już od dziewięciu lat akcji jest Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska" Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego prowadzony przez firmę Chemeko.

W tym roku „Drzewko za Butelkę” odbywa się w Bydgoszczy, Miszewie k. Gdańska, Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu, Tarnowie, Nowej Sarzynie, Puławach, Brzegu Dolnym i Koninie. Akcję koordynuje 14 firm chemicznych – realizatorów Programu „Odpowiedzialność i Troska” oraz Starostwo Powiatowe w Koninie. Uczestniczy w niej 167 placówek, w tym 77 szkół podstawowych, 42 przedszkola, 24 gimnazja, 16 zespołów szkół oraz osiem innych. Łącznie w działanie zaangażowanych jest 30 tys. dzieci.

Ile butelek PET uda się pozbierać w tym roku butelek i zasadzić drzewek, dowiemy się pod koniec maja.

Jednak już w połowie kwietnia ruszają lokalne finały akcji. Pierwszy taki finał zaplanowano 14 kwietnia w Bydgoszczy. Dzień później na dzieci z Miszewa k. Gdańska czekał będzie piknik ekologiczny, podczas którego młodzi ekolodzy stworzą Eko-rzeźby, rozwiążą Eko-test czy obejrzą przedstawienie ekologiczne. Punktem kulminacyjnym festynu będzie wpisanie Eko-kodu do specjalnego nadajnika, dzięki któremu uda się odczytać lokalne wyniki Akcji „Drzewko za Butelkę”. Włocławski finał 29 kwietnia zaplanowany jest natomiast w ramach happeningu organizowanego z okazji Dnia Ziemi.
Na koniec jeszcze ciekawostka: jak wyliczyli Anglicy, wyrzucone w ciągu roku butelki PET, ustawione jedna na drugiej, utworzyłyby wieżę wysokości 28 mln km (73-krotna odległość Ziemia – Księżyc).

Czytaj więcej: Butelki 195 Ekologia 318