Turcja: Koronawirus zwiększył popyt na torby foliowe

Turcja: Koronawirus zwiększył…

Tureckie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Tworzyw Sztucznych PAGEV poinformowało, że ze względu na środki ochrony przed koronawirusem, konsumenci podczas zakupów znacznie ograniczyli używanie toreb wielokrotnego użytku. Według Yavuza Eroglu, prezesa PAGEV, klienci coraz częściej preferują jednorazowe torby foliowe.

- W naszych zakładach produkcja toreb polietylenowych wzrosła w zeszłym miesiącu o 25%. W przypadku innych grup produktowych ten wzrost jest jeszcze wyższy - powiedział Yavuz Eroglu.

W pierwszych dniach pandemii, tureckie Ministerstwo Handlu ogłosiło decyzję o obowiązkowym stosowaniu toreb foliowych w sklepach spożywczych i piekarniach.

W zeszłym roku Turcja wydała rozporządzenie mające na celu ograniczenie stosowania toreb foliowych. Zgodnie z nim za jednorazowe torby pobierana jest opłata w wysokości 0,25 tureckiej liry (0,03 euro). - Obecnie może to być uciążliwe dla części społeczeństwa - mówi Eroglu.

- Ludzie używają teraz toreb plastikowych w supermarketach i płacą za to. Nawet jeśli kosztują niewiele, nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Stanowi to duże zagrożenie dla zdrowia publicznego. Skontaktowaliśmy się z ministerstwem i poprosiliśmy o zniesienie tej opłaty. Nasz wniosek jest obecnie rozpatrywany przez władze - poinformował Eroglu.

Źródło: PAGEV


Czytaj więcej:
COVID-19 190
Rynek 1066
Folia 379