Tworzywa BASF chronią morskie wybrzeża

Tworzywa BASF chronią morskie wybrzeża
Za sprawą swoich dwuskładnikowych tworzyw koncern BASF chce chronić wybrzeża morskie przed erozją. Podczas niedawnego "Rynku Innowacji BASF" - największej tegorocznej imprezy organizowanej w Polsce przez spółkę - poinformowała ona, że realizowany przez nią program ma objąć także nasz kraj i wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Zdaniem naukowców rosnący poziom mórz i oceanów sprawi, że w niedalekiej przyszłości efektywna ochrona wybrzeży przed erozją stanie się niezwykle pożądana. BASF od dawna przygotowuje się już do stworzenia tego typu rozwiązań. Pierwsze efekty tych starań są już gotowe.

Oto bowiem Elastogran, spółka zależna koncernu BASF, stworzyła nowy system elastomerów poliuretanowych o nazwie Elastocoast. Jest to dwuskładnikowe tworzywo, które w sposób trwały i elastyczny spaja falochrony zbudowane z tłuczonego kamienia. Dzięki temu wybudowane przy jego wykorzystaniu wały i falochrony absorbują energię wzburzonych mas wody.

Tworzywa BASF chronią morskie wybrzeża

To ważne osiągnięcie tym bardziej, że prognozy ogłoszone przez naukowców w lutym ubiegłego roku w czwartym Raporcie ONZ dotyczącym klimatu są niepokojące. Zakładają, że pod koniec obecnego stulecia poziom mórz i oceanów podniesie się o około 60 centymetrów. Tym samym więc proces podnoszenia się wód powodować będzie coraz większą erozję linii brzegowych.

W tej chwili konwencjonalne systemy umocnień brzegowych wykorzystują komory ze sztywnego betonu. Te zaś łatwo ulegają zniszczeniu przez fale, mróz oraz osiadanie gruntu. Systemy betonowych umocnień brzegowych mają zamkniętą powierzchnię, która powoduje zmianę kierunku przepływu fal, co z kolei prowadzi do pękania i rozrywania falochronów.

Nowym rozwiązaniem opracowany przez Elastogran jest system elastomerów poliuretanowych o nazwie Elastocoast. To dwuskładnikowe tworzywo sztuczne, produkowane na bazie poliuretanu, w sposób trwały, a jednocześnie elastyczny spaja warstwy skał i kamieni tworzące linię brzegową. Powiązane tylko w kilku punktach kamienie mogą absorbować energię wzburzonych mas wody. W wyniku odbicia tworzą się relatywnie niewielkie fale o mniejszej sile oddziaływania. Elastocoast zapobiega także przerywaniu się kamienistych powierzchni oraz gwarantują trwałość struktur falochronów.

Omawiane tworzywo sztuczne wyróżnia się dużą odpornością na działanie słonej wody i doskonałą przyczepnością do materiałów nieorganicznych takich jak kamienie. Elastocoast jest także wodoodporne, odporne na abrazje, proste w stosowaniu, odporne na ciepło i mróz oraz kompatybilne ze środowiskiem naturalnym. Co więcej jego otwarto - komórkowa struktura zachowuje ekologiczną przepuszczalność oraz stanowi odpowiednie środowisko dla życia zwierząt i wegetacji roślin.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska