Tworzywa sztuczne na Igrzyskach w Pekinie

Tworzywa sztuczne na Igrzyskach w Pekinie
Rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. W trakcie rywalizacji padną kolejne rekordy. W dużej mierze to właśnie dzięki nowoczesnym tworzywom sztucznym sportowcy mogą osiągać lepsze wyniki. Od lat innowacyjne polimery i zaawansowane technologicznie materiały pomagają przełamywać kolejne bariery współzawodnictwa sportowego. Przy ich pomocy tworzone są też niepowtarzalne i funkcjonalne areny sportowe.

Tworzywa sztuczne wykorzystywane są w sporcie niemal od zawsze. Z ich możliwości korzystają zarówno najlepsi lekkoatleci, jak i sportowcy amatorzy. Dzięki temu, że tworzywa są lekkie i elastyczne, a przy tym wytrzymałe, sportowcy mogą bić kolejne rekordy. Na przykład w 1960 r. rekord w skoku o tyczce wynosił 4,8 metra. Wówczas jednak tyczka wykonana była ze stali. W 1993 r. gdy Ukrainiec Siergiej Bubka oddał najwyższy skok w historii 6,15 m używał już znacznie lżejszych i bardziej elastycznych, a jednocześnie równie wytrzymałych tyczek wykonanych z tworzyw sztucznych.

Tworzywa sztuczne na Igrzyskach w Pekinie

Właśnie skok o tyczce jest jednym z wielu przykładów tworzywowej rewolucji w sporcie. Początki tej dyscypliny zakładały używanie tyczek bambusowych. Następnie w połowie XX w. zawodnicy zaczęli sięgać po tyczki wykonane z aluminium i stali. Były bardziej wytrzymałe niż ich bambusowe łamliwe poprzedniczki, ale nie wpływały na poprawę osiąganych wyników. Lekkoatleci wciąż skakali w granicach 4,6-4,8 m. Aż tu nagle w latach 60. wysokość ich skoków wzrosła o ponad 70 cm. Stało się to za sprawą przejścia na tyczki z włókien węglowych, które dopasowano do wzrostu i wagi danego sportowca. Obecne tyczki z włókna węglowego i szklanego mają zwiększoną wytrzymałość i elastyczność dzięki naprzemiennemu układowi włókien wzdłuż oraz w poprzek tyczki. Rolą takiej tyczki jest bowiem przetwarzanie energii kinetycznej, uzyskanej przy rozbiegu, na energię sprężystości, która wynosi skoczka w górę.

Tworzywa sztuczne to także nieodłączny towarzysz sportów wodnych. Żaglówki, żagle i takielunek dla zapewnienia odpowiedniej szybkości są wykonane z poliestru, poliamidu lub poliaramidu (poliamidu aromatycznego). Najlepsze łodzie zbudowane są wyłącznie z kompozytów polimerowych wzmocnionych włóknami, dzięki czemu są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie i szybkie. A kajaków właściwie nie można wyobrazić sobie z innych materiałów niż z tworzyw sztucznych.

Największa i trwająca do dzisiaj rewolucja kajakowa sięga lat 80. To wtedy do ich konstrukcji zaczął być stosowany niemal wyłącznie polietylen. Wcześniej kajaki były wykonywane z drewna, aluminium, różnego rodzaju laminatów.