Uniepalniacze coraz szerzej stosowane

Uniepalniacze coraz szerzej stosowane
Środki chroniące materiały przed ogniem bądź opóźniające zapłon są niezastąpione w ochronie produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, m.in. sprzętu elektronicznego, materiałów budowlanych i tekstyliów. Wzrastające zużycie tworzyw sztucznych w budownictwie, motoryzacji oraz branży elektronicznej i elektrycznej pozwalają sądzić, że rynek uniepalniaczy będzie wciąż rosnąć. W 2013 roku na całym świecie łączne zużycie uniepalniaczy wyniesie 2 mln ton, a eksperci instytutu Ceresana prognozują, że w 2021 roku wartość rynku wyniesie 7,15 mld dol.

Największym światowym rynkiem uniepalniaczy jest rynek azjatycki, a udział samych Chin w światowym rynku wynosi 24 proc. Na kolejnym miejscu plasuje się rynek północnoamerykański; wciąż jest on większy niż rynek europejski, nawet mimo spadków odnotowanych w ostatnich latach, zwłaszcza wywołanych sytuacją w budownictwie. Prognozy przewidują, że w przyszłości rynek azjatycki wciąż będzie się rozwijał, zwłaszcza w Chinach i Indiach. Coraz silniejszą pozycję będzie zdobywać rynek Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej, przy czym poziom zużycia w tych regionach jest kilkukrotnie niższy niż w Azji.

Uniepalniacze najszerzej stosowane są w branży budowlanej. W budynkach mieszkalnych stosuje się wiele palnych produktów, m.in. w izolacji termicznej. Także rury i kable w nowo budowanych i remontowanych budynkach wykonane są z tworzyw sztucznych, w miejsce stosowanych wcześniej tradycyjnych materiałów. Dlatego też zwiększa się gwałtownie zapotrzebowanie na środki zapewniające ochronę przeciwpożarową.

Popyt na wydajne środki chroniące wyroby z tworzyw przed ogniem wzrasta także w motoryzacji i lotnictwie. Jednak największy wzrost przewidywany jest w najbliższych latach w branży elektronicznej, m.in. ze względu na zapotrzebowanie ze strony producentów smartfonów i tabletów. Przy czym poszukiwane środki nie tylko powinny zmniejszać palność, lecz także powinny być przyjazne dla środowiska.

Jednym z elementów realizacji tej strategii jest dalsze ograniczanie uniepalniaczy zawierających brom. Choć w niektórych krajach produkty tego typu są wciąż wprowadzane na rynek, to jednak rynek uniepalniaczy fluorowcowych traci udziały na rzecz rozwiązań proekologicznych. W tej ostatniej grupie zauważalny jest dynamiczny rozwój produktów opartych na fosforze. Przewidywany wzrost rynku produktów fosfoorganicznych wynosić ma w kolejnych latach 5 proc. w skali roku.