Vetaphone zainstalował kolejny system EASI-Plasma

Vetaphone zainstalował kolejny… Duńska firma Vetaphone, znana przede wszystkim z systemów aktywacji Corona Plus, w kwietniu br. zamontowała dwudziesty piąty egzemplarz systemu EASI-Plasma. System został zainstalowany na wąskowstęgowej maszynie OMET, a urządzenie kupił niemiecki koncern będący potentatem w produkcji etykiet.

Systemy EASI-Plasma pracują już m.in. w Niemczech, USA, Chinach, Finlandii, Grecji, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zasadniczą różnicą między systemami Corona i Plasma jest kwestia kontroli atmosfery - w pierwszym z nich zachodzi wyładowanie elektryczne w niekontrolowanej atmosferze, w drugim natomiast - w atmosferze w pełni kontrolowanej.

Oba procesy rozbijają atomy i molekuły na powierzchni materiału, jednak Corona tworzy niekontrolowane wiązania molekularne z substratem ozonu, natomiast Plasma wszczepia określone wiązania molekularne na powierzchni, nie generując ozonu. Chemia procesu Corony uwzględnia udział pierwiastków azotu, tlenu, węgla i wodoru, Plasmy zaś - jedynie azotu, wodoru i węgla. Pełna kontrola procesu Plasmy pozwala uzyskać sześć potwierdzonych właściwości na powierzchni materiału: wysoką adhezję, utrzymanie poziomu dyn, brak parowania, wodoodporność, kontrolowaną siłę odklejania oraz przyciąganie wody.

Podczas ostatniego seminarium na temat EASI-Plasmy, które odbyło się w laboratorium CPI we Francji, przedstawiono kilka ciekawych zastosowań tej technologii. Jedno z nich związane było z bardzo wysoką adhezją BOPP. Ze względu na swój maksymalny poziom 46 dynów, materiał ten jest trudny do zadruku farbami wodnymi i UV, nawet pomimo aktywacji koronowej. Standardowy proces EASI-Plasmy zwiększa napięcie nieaktywowanego uprzednio BOPP do 56 dyn/cm i aż do 60 dyn/cm przy EASI-Plasma Grafting (wszczepianie). W konkretnie omawianym przypadku zastosowanie EASI-Plasma Advanced Grafting zastąpiło kosztowny, energochłonny i nie ekologiczny proces druku farbami UV na BOPP z warstwą chemicznego primera bardziej przyjaznym dla środowiska drukiem farbami wodnymi, dzięki czemu spełnione są wymogi w zakresie opakowań do żywności.

W drugim omawianym przypadku chodziło o folię wielowarstwową, gdzie klient laminował na gorąco PE na BOPET. Aby osiągnąć odpowiednią adhezję, używał chemicznego podkładu, który nie dość, że był drogi, to jeszcze dostępny od jednego dostawcy. Zastosowanie aktywacji folii PET z roli na rolę w procesie EASI-Plasma Grafting okazało się tańsze i pozwoliło na użycie standardowej folii BOPET, zapewniając bardzo wysoką adhezję i eliminując klej, solwent i konieczność ich suszenia.

EASI-Plasma


Czytaj więcej:
Etykiety 156

Systemy wspomagające produkcję i obróbkę opakowań: aktywacja powierzchni plastikowych Corona Plus; czyszczenie wstęgi papieru i folii, dejonizacja, antystatyka, linie do ekstruzji powlekającej, laminacji, konwertowania i druku rotograwiurowego, doradztwo techniczne, sprzedaż nowych i używanych urządzeń oraz maszyn, serwis, relokacja maszyn, instalacja i deinstalacja

Polska, 30-390 Kraków, Zawiła 61