W zachodniopomorskim powstał Klaster Chemiczny "Zielona Chemia"

Ponad 40 zachodniopomorskich firm chemicznych, w tym Zakłady Chemiczne "Police" SA, utworzyło Zachodniopomorski Klaster Chemiczny "Zielona Chemia". To pierwszy przykład tego typu współpracy w Polsce. Zdaniem zainteresowanych, to przełom w branży chemicznej nie tylko w tym regionie, ale i w całym kraju.

19 czerwca podczas konferencji prasowej uczestnicy projektu rozmawiali o korzyściach wynikających ze współpracy. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele Zakładów Chemicznych "Police" SA, Fosfan SA, Multichem Eko. Sferę badawczo-rozowojową reprezentowała Politechnika Szczecińska.

W przedsięwzięcie zaangażowani są również naukowcy z Politechniki Koszalińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie. Honorowy Patronat nad Zachodniopomorskim Klastrem Chemicznym objął Norbert Obrycki, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Klaster to wspólna inicjatywa firm i instytucji naukowo-badawczych o określonym profilu, działających na jakimś terenie. Większość firm zrzeszonych w zachodniopomorskiej inicjatywie, to przedstawiciele branży chemicznej. Udział w tym projekcie jest bezpłatny, zakłada jednak osiąganie wymiernych korzyści przez firmy, które w nim uczestniczą.

Przynależność każdego z podmiotów nie oznacza utraty przez niego autonomii. Daje jednak zrzeszonym firmom możliwość kooperacji z innymi podmiotami z kraju i z zagranicy.

Pozwala też zdobyć bieżące informacje na temat branży chemicznej, a także uzyskać pomoc w pozyskiwaniu funduszy unijnych na rozwój oraz wdrażanie innowacyjnych produktów.

Ważnym aspektem współpracy jest możliwość kooperacji z naukowcami działającymi w sferze badań i rozwoju oraz instytucjami wspierającymi biznes. Przykładem jest wieloletnia współpraca Z.Ch. "Police" SA i Politechniki Szczecińskiej.

- W ciągu dwóch, może trzech lat rentowność naszych przedsiębiorstw z branży wzrośnie o 8 proc., a nakłady na badania naukowe i rozwój zwiększą się w regionie o 11 proc. Dlatego to własciwy moment by połączyć siły - ocenia Jacek Drożdżal, koordynator przedsięwzięcia z Politechniki Szczecińskiej.

W ocenie przedstawicieli firm i świata nauki, takie zjednoczenie jest potrzebne. Dzięki niemu nowy podmiot ma sprawić, że region stanie się silnieszy na forum europejskim.

Zachodniopomorski klaster, to na razie stowarzyszenie, ale docelowo koordynować jego działania ma nowy organizm gospodarczy.

Czytaj więcej: Badania 136 Innowacje 302