Właściwości barierowe opakowań kartonowych

Opakowania wykonane z tektury falistej również mogą odznaczać się rozwiniętymi właściwościami barierowymi. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie materiały do produkcji struktur tektur falistych.

Właściwości barierowe w produkcji opakowań uzyskuje się przez zastosowanie kilku warstw. Ich zastosowanie ma umożliwić dostęp tlenu i substancji zapachowych do opakowania - zmniejszenie przenikania gazów - a tym samym zachować oryginalny smak i zapach produktu.

Opakowania kartonowe wykonane z odpowiedniego rodzaju materiałów cechują się dużo lepszym poziomem ochrony przed wilgocią, mechanicznymi uszkodzeniami lub przenikaniem niepożądanych substancji. Ze względu na strukturę używanych materiałów należy wyodrębnić tzw. laminaty symetryczne i asymetryczne. Takie rozróżnienie umożliwia dowolne używanie materiałów i to bez względu na konieczność ochrony produktów przez warunkami zewnętrznymi lub też na odwrót - ochrony środowiska zewnętrznego przed właściwościami produktu znajdującego się w opakowaniu. Poprawnie wybrane materiały umożliwiają także zabezpieczenie samego opakowania przed wpływem czynników pochodzących ze środowiska i mogących zniszczyć strukturę tektury falistej. Ochrona taka odgrywa niezwykle istotną rolę przy wszelkiego rodzaju pudełkach i skrzynkach tekturowych, które są magazynowane w chłodniach, lub w których przechowuje się mrożonki.

Materiały, o których mowa można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to laminaty tworzone ze struktury papier, polietylen, papier. Taki materiał może występować w przykładowych gramaturach 70 - 500 g/mkw. Niemniej jednak zarówno papier jak i grubość warstwy polietylenowej mogą się różnić.

Przy tworzeniu odpowiedniej struktury barierowej można wykorzystywać różne odmiany testlinerów, czyli kartonów dla płaskich warstw tektury falistej produkowanych z tektury falistej i mieszanej makulatury naturalnego koloru lub barwionego oraz różne odmiany kraftlinerów, czyli celulozowego papieru na warstwy płaskie tektury falistej. Można też sięgać po różne odmiany papierów: powlekane bezdrzewne, bielone, maszynowo gładzone.

Druga z przykładowych odmian, to laminaty folii PET i papieru. Ten materiał także powstaje w gramaturach 70 - 500 g/mkw. W zależności od wymagań do laminacji może być też używana folia PET metalizowana lub przezroczysta. Dla tego materiału typowym zastosowaniem są przede wszystkim wszelkiego rodzaju opakowania produkowane z mikrofalii. Poza wysokimi właściwościami barierowymi materiał ten odznacza się również wysokim stopniem połysku.