Włosi na targach K

Włosi na targach K

Na nadchodzącą edycję K, która odbędzie się w Düsseldorfie w dniach 19-26 października 2022 r., zarejestrowało się prawie 400 włoskich firm z branży tworzyw sztucznych i gumy.

Zgodnie z tradycją, włoska obecność na najważniejszych targach branżowych na świecie będzie ustępować tylko krajowi-gospodarzowi i będzie składać się głównie z producentów maszyn, urządzeń, urządzeń pomocniczych i form z ponad 250 wystawcami w tym segmencie, gdzie ponad połowa z nich to członkowie stowarzyszenia branżowego Amaplast.

Włoskie firmy zaoferują swoim gościom z całego świata pełny przegląd najbardziej zaawansowanej włoskiej technologii - od maszyn do wstępnego przetwarzania po sprzęt pomocniczy, od zakładów odzysku i recyklingu po formy i systemy końcowe - odzwierciedlające zasady Przemysłu 4.0, z rozwiązaniami w zakresie połączeń międzysystemowych, efektywności energetycznej i konserwacji predykcyjnej.

Amaplast posiada stoisko na targach K (hala 16, n. A56), aby wspierać wystawiające się firmy włoskie, stanowić punkt odniesienia dla branży, dystrybuować magazyn MacPlas i promować dziewiętnastą edycję PLAST (Mediolan 5-8 września 2023), której machina organizacyjna wrzuci wyższy bieg zaraz po niemieckiej wystawie. W międzyczasie ponad 30 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zarezerwowało już ponad 600 zarejestrowanych wystawców.

Ponad 70% włoskiej produkcji maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy trafia na eksport do Niemiec - od dziesięcioleci jest to 1. rynek docelowy (a także główny partner w imporcie), zarówno w zakresie dostaw do klientów końcowych, jak i dostaw komponentów, urządzeń pomocniczych czy form, które mają być zintegrowane w złożone systemy budowane przez główne niemieckie marki, co pokazuje szacunek, jaki mają dla włoskiej technologii. W 2021 r. eksport do Niemiec w tym sektorze zbliżył się do wartości 380 mln euro, co stanowi 13% udziału w całości i 10-procentowy wzrost w stosunku do 2020 r.

W ubiegłym roku cała UE wchłonęła 45% włoskiego eksportu, z kolei Ameryka Północna 17%, a Daleki Wschód - 12%.

Ogólnie rzecz biorąc, na podstawie wyników drugiego badania krajowego przeprowadzonego przez Centrum Badań Statystycznych MECS-Amaplast, włoski przemysł maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy składa się z ponad 400 firm (zatrudniających 13 000 pracowników), które w 2021 r. wypracowały przychody w wysokości ponad 4 miliardów euro, co stanowi 12-procentowy wzrost w porównaniu z 2020 r.

Raport Amaplast za 2021 rok został uzupełniony wskaźnikami odnoszącymi się do pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku. W odniesieniu do tego samego okresu w 2021 roku zamówienia wzrosły o 10%, a przychody o 14%, stawiając w dobrym świetle wyniki krajowego rynku. Oczekiwania na trzeci kwartał są nadal pozytywne - przede wszystkim dzięki zagranicznym sprzedażom i zamówieniom - ale oczywiście różne kwestie polityczne i gospodarcze, zarówno we Włoszech, jak i za granicą, budzą niepokój wśród operatorów.

8ee11141-ce49-4e57-de90-5a98cbe6c317

Reportaże

Forum