Włoska branża maszyn do PTS na dużym plusie

Włoska branża maszyn do PTS…

Włoskie stowarzyszenie branżowe AMAPLAST podało, że branża maszyn, urządzeń i form do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy zanotowała dwucyfrowy wzrost przychodów.

Na podstawie najnowszego badania gospodarczego przeprowadzonego przez centrum badań statystycznych MECS, w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. sektor wykazał średni wzrost przychodów o +14% r/r.

Dobre wyniki rynku w pierwszej połowie roku zostały potwierdzone przez wyniki trzeciego kwartału: w okresie lipiec-wrzesień 2021 r. obroty wzrosły o 17% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej, a ilość zamówień wzrosła o imponujące 30%. Jest to efekt zwiększonego popytu zarówno we Włoszech, jak i za granicą.

Wzrost sprzedaży wynika przede wszystkim z doskonałej koniunktury na rynku krajowym w zakresie maszyn. Eksport natomiast napędzany jest przede wszystkim przez sprzedaż części zamiennych.

Oczekiwania względem ostatniego kwartału tego roku pozostają bardzo pozytywne. Szczególnie dzięki zamówieniom od klientów międzynarodowych, portfel zamówień ma zwiększyć się o 17%, a przychody nawet o 60%. Tymczasem stany magazynowe utrzymują się na niemal stabilnym poziomie z lekką tendencją spadkową, wskazującą na zwiększone tempo dostaw.

Oczywiście istnieją obawy o czynniki, które mogą zagrozić intensywności ożywienia w gospodarce włoskiej w ogóle, a w przemyśle tworzyw sztucznych i gumy przetwórstwa maszyn szczególnie. Równolegle z eskalacją cen surowców i komponentów - w połączeniu z niską dostępnością i dłuższymi terminami dostaw - poważne problemy nękają logistykę już od ponad roku, bez widoków na ich rozwiązanie w najbliższej przyszłości. W międzyczasie rachunki za energię zaczynają coraz bardziej ciążyć przedsiębiorcom, co grozi obniżeniem konkurencyjności włoskiej produkcji w tym sektorze w stosunku do konkurentów zagranicznych.

Mobilność pracowników jest nadal uwarunkowana środkami obowiązującymi w celu powstrzymania pandemii; podczas gdy niektóre kraje ostrożnie otwierają się na podróże, w wielu innych miejscach na świecie nadal obowiązują ograniczenia, co sprawia, że instalacja i naprawa maszyn i urządzeń jest problematyczna. Obostrzenia utrudniają oczywiście również kontakty z klientami, co jest istotnym problemem dla producentów maszyn do przetwarzania tworzyw sztucznych i gumy, których średnio 76% przychodów pochodzi z eksportu.


Czytaj więcej:
Maszyny 599
Rynek 1092