Wspólny cel: bardziej zrównoważony rozwój

Wspólny cel: bardziej zrównoważony…

Od motoryzacji przez lotnictwo po mobilność miejską, eksperci branżowi i wizjonerzy dyskutowali o wyzwaniach i trendach, nowych możliwościach rynkowych i możliwościach technologicznych podczas Engel Mobility Days 2023 – wspieranych przez KTM Technologies – w Austrii w połowie czerwca. Dwudniowe wydarzenie z połączone z prelekcjami i prezentacjami eksponatów łączy i rozszerza poprzednie konferencje Engel trend.scaut i Lightweight Future Day, tworząc nowe całkiem wydarzenie.

- Poświęćmy dwa dni na całkowite przemyślenie mobilności – powiedział Stefan Engleder, dyrektor generalny Engel Group, witając ponad 500 gości w Design Center w Linz podczas otwarcia Engel Mobility Days 2023. - Mobilność staje się coraz bardziej zróżnicowana i znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w liście uczestników, ale także w programie konferencji. Główne tematy obejmą transport indywidualny samochodem, (motor)rowerem lub e-skuterem, ale także transport publiczny autobusem, pociągiem, transportem osób lub kabiną powietrzną, a także rozwiązania mobilności lotniczej i logistycznej, od klasycznej ciężarówki po drony. Jest jedna rzecz, która łączy wszystkie sektory mobilności, a mianowicie uczynienie jej bardziej zrównoważoną.

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe rozwiązania w zakresie układów napędowych, czy o jazdę autonomiczną, trendy te zasadniczo zmieniają wymagania dotyczące mobilności, wymuszając w niektórych przypadkach zupełnie nowe rozwiązania materiałowe i produkcyjne. Daje to ogromne możliwości dla branży formowania wtryskowego. - Tworzywa sztuczne będą odgrywać jeszcze bardziej znaczącą rolę w przyszłej mobilności niż obecnie – podkreślił Franz Füreder, Business Unit Vice President Automotive & Mobility w firmie Engel. - Polimery same w sobie są materiałami lekkimi i pozwalają na oszczędne wykorzystanie energii i surowców. Można je bardzo wydajnie przetwarzać w formowaniu wtryskowym, co sprawia, że ​​innowacyjne technologie są dostępne dla masowego rynku. Engel Mobility Days 2023 prezentuje liczne tego przykłady.

Samo wydarzenie, w rozmowie z portalem Plastech, przybliżył Adam Marciniak z firmy Engel.


Autonomiczna jazda promuje stosowanie tworzyw sztucznych

Michael Fischer, Head of Business Development Technology w firmie Engel, podkreślił kolejną zaletę tej grupy materiałów. - Tworzywa sztuczne przepuszczają fale dźwiękowe i promieniowanie elektromagnetyczne, co czyni je niezbędnymi do autonomicznej jazdy. Autonomiczna jazda polega na łączności, komunikacji między samymi pojazdami, a także z innymi użytkownikami transportu publicznego i prywatnego oraz otoczeniem. Dlatego tak ważna jest rola wszelkiego rodzaju czujników. Na przykład czujniki odległości działają na zasadzie ultradźwięków, adaptacyjny tempomat współpracuje z radarem, a systemy wspomagania widzenia w nocy funkcjonują z wykorzystaniem podczerwieni.

- Tworzywa sztuczne przepuszczają wszystkie te fale, dlatego już zastąpiły aluminium i stal w przednich i tylnych częściach samochodów - powiedział Fischer. - Autonomiczna jazda to ogromna szansa dla formowania wtryskowego tworzyw sztucznych. Bardziej wydajne niż jakakolwiek inna metoda przetwarzania tworzyw sztucznych, formowanie wtryskowe pomaga łączyć systemy czujników i funkcje elektroniczne z atrakcyjnym wizualnie projektem.

Engel w tym zakresie współpracuje z firmą BMW, która wykorzystuje jego bazę technologiczną do produkcji przedniego panelu elektrycznego BMW iX. Ta charakterystyczna cecha stylistyczna wszystkich modeli BMW, niegdyś osłona chłodnicy, po elektryfikacji układów napędowych zyskała nową rolę. Panele w kształcie nerki chronią szereg czujników do wspomaganej, a w przyszłości autonomicznej jazdy.

engel-pressemitteilung-mobility-days-2023-1