Wtryskarkowe podsumowanie roku

Jędrzej Kowalczyk: Jako jedyny dostawca na rynku mamy 100-procentową kontrolę nad komponentami maszyn i robotów, bo wytwarzamy je wyłącznie we własnych fabrykach w Japonii. Analizując przebieg poszczególnych procesów wytwórczych (w oparciu o dane) zyskujemy pewność, że gotowy produkt spełnia najwyższe standardy jakościowe i nie zaskoczy naszego klienta w zderzeniu z żywą produkcją. Ponadto wciąż poszukujemy możliwości, by wyposażać nasze maszyny w coraz szerszy zakres funkcji bazujących na sztucznej inteligencji. Dzięki ich obecności istnieje możliwość automatyzacji, a jednocześnie precyzyjnej wizualizacji wszystkich etapów procesu wtrysku. To przekłada się na wzrost poziomu kontroli użytkownika (nad procesem i elementami maszyny), poszerzanie się pola do wprowadzania nagłych modyfikacji stosownie do potrzeb, a także gwarancję spełnienia najwyższych norm w zakresie bezpieczeństwa.

Dodatkowym efektem, szczególnie cenionym przez klientów w czasach, gdy na rynku brakuje pracowników i doświadczonych operatorów, jest znaczne uproszczenie obsługi maszyny. Za pomocą nowoczesnego wyświetlacza Fanuc Panel iH Pro użytkownik może kontrolować zarówno pracę maszyny, jak i urządzeń peryferyjnych.

Konrad Szymczak: Przede wszystkim to zupełnie nowa seria maszyn hybrydowych, z pierwszą w serii wtryskarką Allrounder 470 H, której premiera odbyła się na gali jubileuszowej w lutym 2023. Kolejne wtryskarki z tej serii, m.in. 520 H, 570 H, będą dostępne już wkrótce. Mamy również premiery nowych manipulatorów zintegrowanych ze sterowaniem wtryskarki: nowy Multilift Select 8 kg oraz 6-osiowy robot Yaskawa.


186074-allrounder-470h-premium

Pozostając przy sterowaniu, system Gestica otrzymał zupełnie nowy hardware: zarówno CPU, jak i panel HMI. Wprowadziliśmy też do oferty nowe pakiety asystentów użytkownika ukierunkowane na ułatwienie obsługi, stabilizację procesu produkcji oraz oszczędność energii.

Bogdan Zabrzewski: Branża jest rzeczywiście innowacyjna, ale niestety nie jest dobrze postrzegana. Coraz częstszym zjawiskiem staje się "walka z plastikiem". Wiele osób przyłącza się do takich populistycznych działań, nie znając całej prawdy o tworzywach.

Wittmann był i jest w pierwszym szeregu firm wytyczających nowe standardy w przetwórstwie tworzyw. Na tegorocznych targach Fakuma stworzyliśmy Ścieżkę Energetyczną, gdzie zostały zaprezentowane energooszczędne konstrukcje wtryskarek i peryferii. Ciekawostką, która wzbudziła zainteresowanie zwiedzających, były wtryskarka i robot zasilane prądem stałym pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej.

Branża targowa po okresie pandemii stara się już działać bardzo aktywnie. Proszę powiedzieć, które tegoroczne wystawy najbardziej zapadły państwu w pamięć i dlaczego?

Konrad Szymczak: Oczywiście tegoroczny Plastpol. To dla nas największa lokalna impreza targowa, podczas której wydarzyło się w tym roku szczególnie dużo pozytywnego dla naszej firmy. Dodatkowo, bieżący rok jest dla nas rokiem jubileuszowym i mieliśmy dużo wydarzeń ściśle z tym związanych. Również one zapadną w naszą pamięć, ponieważ 100 lat działalności to dla każdej firmy naprawdę znaczący jubileusz.

Vladimir Dunajewski: W związku z rozwojem na rynku europejskim jesteśmy obecni na najważniejszych targach, takich jak MSV, Plast Milano czy Plast Eurasia w Turcji. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się stoisko Bole na targach Interplas w Birmingham, gdzie pokazaliśmy nową w pełni elektryczną wtryskarkę serii FE-A 230 ton. Sukcesem okazały się również targi Fakuma. Ciepło wspominamy targi Plastpol, na których oczywiście będziemy obecni w 2024 r. Bole działa globalnie, dlatego jesteśmy obecni na targach w USA, Meksyku, Brazylii, Indiach, i oczywiście w Chinach.


image-20230811144053-cmyk

Jędrzej Kowalczyk: W bieżącym roku mieliśmy przyjemność uczestniczenia w wielu wydarzeniach targowych w Polsce i za granicą. Nasze wrażenia są bardzo pozytywne. Widać ożywienie i zainteresowanie ze strony klientów. W dobie galopujących kosztów eksploatacji maszyn, w tym kosztów energii, z przyjemnością prezentowaliśmy nasze flagowe wtryskarki Roboshot.

Klienci odwiedzający nasze stoiska targowe z zainteresowaniem przyglądali się pracy różnych modeli wtryskarek, m.in. alfa-S50iB w duecie z robotem M-20iA odpowiedzialnym za odbieranie wyprasek, podawanie ich do znakowarki laserowej i pakowanie, alfa-S150iB w wersji LSR czy też alfa-S100iB w procesie wtrysku obudowy dla automotive z tworzywa z recyklingu.

Podczas pokazów sporo uwagi poświęciliśmy także szerokim możliwościom wykorzystania interfejsów Euromap 77 do kompleksowej komunikacji z systemami ERP/MRP, Euromap 82.1 do komunikacji termostatów czy też Euromap 82.2 do komunikacji kontrolerów gorących kanałów. Odwiedzający nas goście mieli również możliwość zapoznania się z systemem Link i 2.0, umożliwiającym zdalne monitorowanie i zarządzanie produkcją, wraz z integracją z systemami ERP/MRP (typu MPDV Hydra czy SAP).

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Wysokotechnologiczne wtryskarki dla Przetwórców tworzyw sztucznych. Szerokie spektrum zastosowań dla wszystkich branż oraz ciągła dostępność w Polskim magazynie europejskiego przedstawiciela. Maszyny hydrauliczne i elektryczne, kolanowe oraz dwupłytowe + maszyny specjalne.

Polska, 41-406 Mysłowice, Katowicka 72