Wysokie ceny polimerów, słaby popyt

Wysokie ceny polimerów, słaby…

W ubiegłym tygodniu panika zakupowa ustąpiła po tym, jak ceny „surowców” przestały rosnąć i nie doszło do zapowiedzianej renegocjacji ceny monomeru. Przetwórcy są znacznie bardziej ostrożni w zakupach, generalnie wszyscy chcą kupować po cenach z początku miesiąca. W przypadku zapotrzebowania na ilości większe niż te przewidziane w kontrakcie, producenci polimerów obsługują swoich klientów tylko po podwyższonych cenach

Produkty są dostępne u prawie wszystkich producentów polimerów, ale tylko po cenach o 200-250 €/t wyższych niż w lutym. W pierwszym tygodniu marca ceny były o 100-150 € niższe niż w drugim i trzecim tygodniu bieżącego miesiąca. W związku z tym ci przetwórcy, którzy dokonali zakupu w pierwszym tygodniu, mieli szczęście. Większość firm jest zszokowana obecnymi cenami, które w niektórych przypadkach zbliżają się do rekordowych cen z 2021 roku.

Przetwórcy tworzyw sztucznych mają zapasy surowców na 1-2 miesiące.  Wielu z nich ma przekonanie, że nie dojdzie do dalszego wzrostu cen w kwietniu, ponieważ spadły ceny ropy naftowej. Rzeczywiście spadły one w stosunku do szczytowego poziomu sprzed 12 dni. Jednak cena ropy jest nadal wyższa o około 20% niż miesiąc temu. Na tej podstawie producenci polimerów spodziewają się wzrostu cen monomerów etylenu (C2) i propylenu (C3) o 100-150 €/t. Niektórzy z nich nie wykluczają nawet wzrostu cen monomerów olefinowych o 200 €/t.

Oznacza to najprawdopodobniej wzrost cen polimerów o takiej samej skali jak zmiana cen monomerów w porównaniu z pierwszym tygodniem marca. Ponieważ w drugim tygodniu marca nastąpił wzrost cen o 120-150 €/t, oznacza to również, że ceny na początku kwietnia nie będą dużo wyższe. Nawet mogą być takie same. Należy liczyć się z podobną nagłą zmiennością cen surowców, która wystąpiła w drugim tygodniu marca. Należy również liczyć się z tym, że rosnące ceny energii i koszty transportu nieustannie pchają ceny w górę.

W przypadku monomeru styrenu (SM) nie można obecnie formułować żadnych prognoz, ponieważ ceny zostały po panicznym wzroście skorygowane. Nie ma jeszcze jasnego kierunku. Niewykluczony jest jednak wzrost cen SM o około 100 € w kwietniu, podobnie jak w marcu.

Podsumowanie tygodnia:

 • Słabszy popyt niż w poprzednim tygodniu. Przetwórcy czekają.
 • Problemem pozostaje przenoszenie podwyżek cen na nabywców. Z tego powodu niektórzy przetwórcy zatrzymują produkcję.
 • Ceny monomerów nie zostały jeszcze renegocjowane, zmiana cen monomerów spodziewana jest dopiero na początku kwietnia.
 • Większość przetwórców już na początku miesiąca zakupiła niezbędne ilości polimerów.
 • W Europie Środkowej pojawił się podwójny poziom cen.
 • Kilku producentów polimerów ogłosiło „wstrzymanie zamówień”, można było kupować tylko po podwyższonej cenie.
 • Na razie rosyjskie polimery są nadal dostępne, dostawy są realizowane, choć z pewnymi utrudnieniami, a obrót pieniężny też funkcjonuje.
 • 7 rosyjskich banków zostało odłączonych od systemu SWIFT: VTB Bank, Bank Rossiya, Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Sovcombank, Wniesiekonombank. Pozostałe rosyjskie banki nie zostały jeszcze objęte sankcjami.
 • Z kierunku Rosji występują trudności logistyczne oraz znaczne zakłócenia w transporcie drogowym. Opóźnione są również dostawy lutowe.
 • Na rynku tureckim nadal obserwuje się wzrost cen.
 • Rosnące ceny paliw spowodują wzrost kosztów transportu o 10-25%.

László Bűdy

Dyrektor zarządzający myCEPPI


Tygodniowy raport cen; Baza danych; Central
 

Tygodniowy raport cen; Baza danych; Central European Plastics Meeting

Węgry

Reportaże

Forum