Zaawansowane rozwiązania gorącokanałowe dla zrównoważonego rozwoju

Obie technologie pomagają zmniejszyć wpływ procesu formowania wtryskowego na środowisko. Zaczyna się to od mniejszego zużycia energii systemu serwoelektrycznego w porównaniu do układu hydraulicznego i obejmuje możliwość stosowania mniejszych wtryskarek i form rodzinnych, zmniejszenia grubości wtryskiwanych detali i zmniejszenia ilości odpadów dzięki lepszej powtarzalności procesu.

Niedawno firma Oerlikon HRSflow stworzyła nowe oprogramowanie które pozwala bardziej intuicyjnie i wygodnie sterowanie systemami gorącokanałowymi FLEXflow. Dzięki gruntownie zaktualizowanemu interfejsowi człowiek-maszyna (HMI) 4.0, systemy można zintegrować z różnymi typami dysz i przechowywać kilka zestawów parametrów w formie. Istnieją rozszerzone możliwości indywidualnego sterowania odpowiednimi serwomotorami do pozycjonowania iglicy dyszy i monitorowania stabilności procesu. Ponadto, można teraz konfigurować i zarządzać określonymi kontami użytkowników w celu ustawienia indywidualnych uprawnień dostępu. Dzięki połączeniu internetowemu dostęp do układu sterującego jest możliwy niezależnie od lokalizacji.

Gotowe rozwiązania do formowania wtryskowego

W ścisłej współpracy z siostrzaną firmą Oerlikon Balzers firma Oerlikon HRSflow oferuje także innowacyjne powłoki ochronne dla powierzchni formowanych elementów. Jednym z aktualnych zastosowań jest całkowicie elektryczny SUV BMW iXe, który wykorzystuje technologię ePD firmy Oerlikon Balzer (wbudowany PVD dla części projektowych). Ten przyszłościowy, przyjazny dla środowiska proces powlekania może być stosowany wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej jakości, metaliczne powierzchnie części z tworzyw sztucznych o inteligentnej funkcjonalności.

Systemy firmy Oerlikon HRSflow

firmy Oerlikon HRSflow można zobaczyć na żywo na stoiskach targowych firmy Engel (hala 15, stoisko C58, panel drzwiowy i inteligentny panel tylny), Tederic (hala 15, stoisko D40, Słupek B,  2K z High Gloss), Arburg (hala 13 / stoisko A13 – B13, wieloelementowa skrzynka narzędziowa z PC+ABS i RECOPOUND - element materiałów z recyklingu na bazie PET firmy Leonhard Kurz), Haiti (Hala 15, Stoisko A57, skrzynka na owoce z PE z rozdrobnionymi płatkami z recyklingu Tetra Pak), Wittmann-Battenfeld (hala 15, stoisko C06, kubek do kawy 3K), Billion (hala 15, stoisko B24, narzędzia ogrodowe) i Netstal (hala 15, stoisko D24, kubek cienkościenny R-PP).

Prezentacja: W drodze do cyfrowej perfekcji procesu

Podczas pokazu na stoisku D10 w hali 1 firmy Oerlikon HRSflow, Engel i Borealis przedstawią wspólnie zrealizowany projekt, który przy użyciu formy rodzinnej z trzema różnymi gniazdami wykaże, jak bliska może być symulacja i rzeczywistość, gdy każdy z partnerów wnosi maksymalny poziom know-how. Zamiast tradycyjnego podejścia, firmy jednocześnie współtworzyły etapy rozwoju i dostarczyły wszystkich istotnych danych dotyczących maszyny wtryskowej, systemu gorącokanałowego i przetworzonego materiału w celu doskonałej symulacji przepływu. Ustalone tam parametry zostały ostatecznie przeniesione do układu sterowania maszyny wtryskowej. W porównaniu z konwencjonalną współpracą sekwencyjną, czas do wstępnego testowania formy i samego uruchomienia może zostać dzięki temu znacznie skrócony.