Zamak Mercator wyróżniony na targach Plastpol 2012

Zamak Mercator wyróżniony…
Firma Zamak Mercator otrzymała wyróżnienie targów Plastpol za swoje stanowisko do badań właściwości przetwórczych tworzyw sztucznych.

Wyróżnienie dla spółki przyznane zostało w kategorii „Osiągnięcia techniki polskiej”. Firma pokazała bowiem w trakcie targów swoją najnowszą ofertę urządzeń laboratoryjnych. W tym zestawie było właśnie stanowisko do analizy tworzyw termoplastycznych.

Linia składa się mini kompandera EHP15 Professional o stożkowej konstrukcji ślimaków. Urządzenie jest połączone z wtryskarką IM15 serii MINILine, a także laboratoryjną wytłaczarkę dwuślimakową EHP 2x24 nowej serii IQLine. Całość wieńczy zaawansowany technologicznie moduł napędowy UniDrive11.

Wszystkie urządzenia zostały zaprojektowane i wykonane w firmowym zakładzie, a stanowisko jest przeznaczone jest do pracy w laboratoriach badawczych i ośrodkach naukowych.

Główna składowa linii, czyli wtryskarka z serii IM to pneumatyczna mini wtryskarka laboratoryjna o pojemnościach cylindra 5 lub 15 cm3. Napęd wtryskarki realizowany jest za pomocą pneumatycznego siłownika. Ciśnienie wtrysku uzyskuje poziom przekraczający 12 tys. bar.

Układ posuwu wykonany został z prowadnic kulowych firmy Bosch Rexroth. Tłok i cylinder wtryskarki wykonano ze stali stopowej, azotowanej jonizacyjnie w celu zapewnienia wysokiej twardości oraz odporności na ścieranie i korozję.

Stożkowe matryce zapewniają ergonomię użytkowania oraz szczelność formy w procesie wtrysku. Wtryskarka wyposażona jest w kolorowy ekran dotykowy.

Z kolei wytłaczarka z serii IQLine to zaawansowany technologicznie laboratoryjny ekstruder dwuślimakowy. O wyjątkowości tej serii wytłaczarek przesądza konstrukcja skrzyni przekładniowej służącej do napędu ślimaków.

Innowacyjny napęd ślimaków w przypadku maszyny EHP-2x24 umożliwia zmianę kierunku obrotów jednego ze ślimaków, w wyniku czego wytłaczarka współbieżna może pracować jako przeciwbieżna, po uprzedniej wymianie ślimaków. Dodatkowo wytłaczarki z tej serii posiadają wodne chłodzenie cylindra w zakresie temperatur do 150 st. C.

W trakcie Plastpolu Zamak Mercator pokazał też po raz pierwszy urządzenia do badania właściwości reologicznych i mechanicznych tworzyw sztucznych oraz gumy, swojego niemieckiego partnera w postaci firmy Göttfert Werkstoff - Prüfmaschinen GmbH.


Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych
 

Maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy: wytłaczarki, linie do produkcji kabli, linie do produkcji filamentu do druku 3d

Polska, 32-050 Skawina, Piłsudskiego 23