Zgrzewanie elektrooporowe rur PE - zasady dobrych praktyk

Dobre praktyki na placu budowy - podsumowanie

"Mam problem ze zgrzewaniem waszych muf". Bardzo rzadko, ale czasami słyszymy takie zdanie. Zazwyczaj nie opieramy się na telefonicznych zapewnieniach, że zgrzewacz to nie takie rzeczy juz w życiu robił, lecz chcemy zobaczyć to problemowe zjawisko.

Najczęściej przyczyną "problemu" jest brak właściwego oczyszczenia powierzchni zgrzewania. Czy to jest wystarczające wytłumaczenie dla wykonawcy. Tylko dla niektórych. Są tez tacy, którzy skoro nie udało się zrzucić "problemu" na producenta kształtek to warto spróbować jeszcze z producentem rur. W odwodzie jest jeszcze producent zgrzewarki. Najgorzej mają ci wykonawcy, którzy wszystkie 3 elementy kupili od jednego dostawcy. Brzmi jak żart, ale niestety to rzeczywistość.

Uważam, że obowiązkiem wszystkich producentów rur kształtek i zgrzewarek powinno być propagowanie dobrych praktyk obchodzenia się z polietylenem. Jak najczęściej musimy przypominać podstawowe zasady poprawnego zgrzewania.

Mam nadzieję, że zawarte w tym artykule wskazówki i przykłady dobrych praktyk spowodują, że coraz mniej podobnych historii jak opisana powyżej będzie miało miejsce. Polietylen jest wspaniałym tworzywem, technologia łączenia wymaga przestrzegania tylko kilku elementarnych zasad, urządzenia są proste w obsłudze.

Paweł Buczak

Artykuł jest rekomendowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych


Czytaj więcej:
Rury 105

Reportaże

Forum