Zwiększ efektywność produkcji- metoda Kaizen !

Zwiększ efektywność produkcji-…

Efektywna produkcja- metoda Kaizen

Osoby zarządzające firmami przemysłowymi, ciągle zastanawiają się w jaki sposób usprawnić produkcję. Managerowie wertują rozwiązania, dzięki którym ich przedsiębiorstwo osiągnie szybszą produkcję, często zapominając, że pracownicy którzy są odpowiedzialni za obsługę danego działu w firmie naprawdę znają się na swojej pracy. Czy seria małych usprawnień może przybliżyć całe przedsiębiorstwo do optymalizacji czasu produkcji ?

Metoda Kaizen, w odniesieniu do produkcji, co to oznacza ?  

Wróćmy do początku, metodyka Kaizen to japońska filozofia zarządzania która łączy w sobie usprawnianie produkcji razem z pobudzeniem zaangażowania pracowników w życie firmy. Filozofia mówi o wdrażaniu małych usprawnień w działaniu firmy, za to regularnie i na każdym polu. W skrócie można powiedzieć, że metodologia Kaizen to ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych.

Zastosowanie metody Kaizen

Na początek nie potrzeba niczego materialnego, możemy zacząć od poprawy komunikacji, trzeba zacząć słuchać się nawzajem, analizować i wyciągać wnioski. Jednym ze sposobów monitorowania systematycznego doskonalenia produkcji może być cykl PDCA (plan-do-check-act) dosłownie tłumacząc planuj-wdrażaj-sprawdzaj-działaj. W ten sposób możemy poprawić chociażby komunikację. W przypadku firmy produkcyjnej te drobne zmiany mogą generować koszty, bo w każdym dziale w firmach są pewne niedoskonałości, które można wyeliminować choćby w użyciu innych komponentów do obsługi urządzeń, czy w montażu szybszych lub bezpieczniejszych produktów.

Zaangażowany pracownik produkcji

Z pewnością jest to jedna z metod większego zaangażowania personelu w swoją pracę. W momencie kiedy wysłuchamy pracownika, poczuje się doceniony. Jeśli wdrożymy w życie jego pomysły efekt będzie spotęgowany. Dla kadry zarządzającej to też będzie wymierna korzyść, w końcu często to specjaliści odpowiadający za dany proces więcej wiedzą na jego temat niż kadra zarządzająca.

Optymalizacja kosztów produkcji

Każda branża przy metodzie Kaizen będzie rządziła się swoimi prawami. W wielu firmach bardzo szybko można poprawić bezpieczeństwo, szybkość wymiany i jakość zużywalnych części. Wystarczy inwestycja w wytrzymałe złącza przyłączeniowe. Rzadsza wymiana produktu spowoduje, mniejszy koszt późniejszej obsługi czy rzadszą wymianę danego produktu, co finalnie przełoży się na mniejszy koszt utrzymania danych produktów, oraz poprawę efektywność produkcji.

Złącza odporne na ciężkie warunki

Produkty Staubli stanowią doskonałą bazę do udoskonalenia produkcji . W firmach produkcyjnych często panują ciężkie warunki, więc każdy zainstalowany produkt w przedsiębiorstwie produkcyjnym musi być odporny na wysoką lub niską temperaturę, pracę w pyle czy silnie zanieczyszczonym środowisku. Produkty Staubli charakteryzuje odporność na ciężkie warunki pracy. Najczęstszym elementem wymiennym w produkcji są bez wątpienia szybkozłącza, warto więc wyposażyć się w produkt wysokiej klasy. Szybkozłącza Staubli wytrzymują często wielokrotnie więcej cykli podłączeń niż innych producentów. Szybkozłącza Staubli są również wyjątkowo bezpieczne, proste w obsłudze i wytrzymałe.

Analiza SMED, ekspert pomoże wskazać pole do poprawy

Usprawnieniem produkcji również będzie szybsze przezbrojenie maszyn. Połączenie metod SMED i Kaizen okaże się świetnym rozwiązaniem, ponieważ to usprawnienie doprowadzi do momentu w którym produkcja w firmie będzie elastyczna, czyli kiedy będziemy chcieli produkować inny produkt, szybciej przystosujemy do tego linie produkcyjne. Korzyści płynące z połączenia metod SMED i Kaizen to: zmniejszenie czasu przestoju maszyn produkcyjnych, skrócenie czasu produkcji, oraz zwiększenie efektywności produkcji. W tym aspekcie Staubli pomaga firmom produkcyjnym.

Staubli posiada całą gamę produktów dedykowaną dla techniki SMED, zapytaj o bezpłatną analizę SMED eksperta Staubli.

https://www.staubli.com/pl/en/fluid-connectors/industries/plastics-process/smed-analysis.html