igus opracował dwumateriałowe łożysko ślizgowe formowane wtryskowo

igus opracował dwumateriałowe…

Nowość w branży maszyn rolniczych i budowlanych: dzięki nowemu łożysku ślizgowemu iglidur Q3E firmie igus udało się - po raz pierwszy - wyprodukować wytrzymałe łożyska wykonane z dwóch różnych tworzyw sztucznych tworzących warstwy. Wysokowydajnego tworzywa sztucznego o właściwościach trybologicznych wewnątrz i bardzo mocnego, silnie zbrojonego tworzywa sztucznego na zewnątrz. Wszystko przy użyciu ekonomicznego procesu formowania wtryskowego. Wielowarstwowe struktury na bazie tworzyw sztucznych wymagają procesu nawijania, który jest mniej ekonomiczny dla wielkoseryjnych projektów.

Jeśli koparka przenosi setki kilogramów piasku, na punkty łożyskowania łyżki działają ogromne obciążenia. Do tej pory firma igus stosowała w tym celu głównie łożyska ślizgowe serii igutex. Łożyska są wykonane z różnych materiałów i produkowane w procesie nawijania. Zintegrowane, mikroskopijne smary stałe zapewniają pracę na sucho o niskim współczynniku tarcia. Zewnętrzna warstwa zapewnia ogromną wytrzymałość. - Udało nam się teraz wdrożyć wielowarstwową strukturę przy użyciu wyłącznie procesu formowania wtryskowego, łącząc materiały o uzupełniających się specyfikacjach, - informuje Uwe Sund, Product Manager iglidur Heavy-Duty Bearings. W rezultacie powstała seria iglidur Q3E. - Nowa technologia umożliwia nam masową produkcję dwuwarstwowych łożysk do wysokich obciążeń przy użyciu bardzo ekonomicznego formowania wtryskowego - dodał.

Wyzwanie: wtryskiwanie i łączenie dwóch materiałów w jednej operacji

Nowa seria iglidur Q3E jest wynikiem intensywnej współpracy pomiędzy działem rozwoju materiałów igus a specjalistami z naszego działu produkcji narzędzi. - Podczas opracowywania iglidur Q3E naszym celem było wdrożenie dwuwarstwowej struktury podobnej do serii igutex - z wysokowydajnym tworzywem sztucznym iglidur Q3 dla uzyskania długiej żywotności i odporności na wycieranie oraz silnie wzmocnionego polimeru na zewnątrz dla mechanicznie wytrzymałej powłoki - mówi Sund. Największym wyzwaniem było połączenie dwóch różnych materiałów w procesie formowania wtryskowego, tak aby dwa komponenty stały się jedną nierozerwalną strukturą. Łączy to zalety obu materiałów. - Jesteśmy w stanie to zrobić dzięki wielokomponentowemu procesowi formowania wtryskowego z odpowiednio złożonymi, wyrafinowanymi narzędziami do formowania wtryskowego - dodał.

Solidna nośność i przekonujące właściwości ślizgowe

Ciężkie zastosowania zwykle wymagają łożysk wykonanych z metalu lub łożysk produkowanych metodą nawijania, na przykład w maszynach budowlanych i rolniczych. Aby obniżyć koszty, zastosowano łożyska ślizgowe wykonane z iglidur Q3E, ponieważ ich maksymalny użyteczny dynamiczny nacisk powierzchniowy wynosi 75 MPa.- Oznacza to, że iglidur Q3E może być stosowany w najbardziej wymagających zastosowaniach - mówi Sund. Decydującą zaletą jest to, że łożyska ślizgowe nie wymagają smaru. Mikroskopijne smary stałe są zintegrowane z polimerem warstwy wewnętrznej i uwalniane stopniowo przez cały okres eksploatacji łożyska. - Konserwacja maszyn budowlanych i rolniczych to dwa obszary, w których smarowanie łożysk jest jednym z najbardziej czasochłonnych zadań. Przechodząc na iglidur Q3E lub igutex, użytkownicy mogą obniżyć koszty konserwacji i wydłużyć żywotność maszyn. Zaniedbanie smarowania klasycznych łożysk metalowych jest częstą przyczyną kosztownych uszkodzeń wałów i łożysk ślizgowych - mówi Sund.

pm4423-1
Mocna struktura zewnętrzna i odporny na zużycie środek: nowe ekonomiczne łożysko ślizgowe iglidur Q3E wytrzymuje wysokie obciążenia bez smarowania. (Źródło: igus GmbH)