Barwnik a stabilizator UV
Dodatki i modyfikatory

27 sty 2014, 8:25 Sebsyn

Witam,

1. Czy jest ktoś w stanie podać literaturę, artykuły, prace badawcze, dotyczącą barwników stosowanych do tworzyw sztucznych oraz stabilizatorów UV? Jak jeden składnik wpływa na drugi, czy stabilizator UV wpływa na stabilizację barwnika, czy barwnik sam w sobie jest już odporny na działanie UV (wiem o skali niebieskiej wełny).
2. Podobnie jak w pierwszy punkcie, czy wiadomo coś (udokumentowane badanie, artykuły) jak zmienia się cecha stabilizacji UV i utrzymywania barwy w wykorzystanym przemiale ? Czy te właściwości dalej są trzymane, ale tracą. Wiem, że to zależy od stężenia jednego i drugiego, temp. przetwarzania, ale może były prowadzone podobne badania i ktoś się na nie natknął.

27 sty 2014, 16:42 Iebm

Detale o zastosowaniu zewnętrznym bez względu na klasę barwnika należy traktować protektorem UV .

24 lut 2014, 12:05 Proewarsztat

tworzywa.com.pl/Publikacje/Techniki-barwienia-zdobienia-i-znakowania-wyrob%C3%B3w-z-tworzyw-sztucznych-ZAM%C3%93W-21563.html

nie mam, nie czytalem, a wiec brak opinii

Radomił

26 lut 2014, 9:12 Technik1

1. Stabilizatory UV chronią tylko tworzywo przed żółknięciem i utratą właściwości mechanicznych. Nie wpływają na barwnik. Nieodpowiedni barwnik może drastycznie zmniejszyć skuteczność stabilizatora. Jedyne barwniki które mogą wpłynąć pozytywnie na tworzywo to biel tytanowa i sadza jeżeli są przeznaczone do aplikacji zewnętrznych.

2.Ponowny przerób tworzywa wiąże się z jego degradacją. Stabilizator zawarty w takim tworzywie chroni przed tym zjawiskiem a co za tym idzie zużywa się i nie ma pewności ile go zostało i jaką ochronę zapewni w warunkach zewnętrznych. Jeżeli temperatury przetwórstwa nie są na pograniczu odporności termicznej pigmentów to kilkukrotny przerób nie powinien zmienić ich barwy ale pamiętaj, że kolor wyrobu to wypadkowa barwy tworzywa i barwnika.

Co do badań i publikacji to raczej opierają się na porównaniu układu tworzywo+stabilizator+monopigment co ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jedynym wspólnym mianownikiem jest stabilizator. Zmiana tworzywa lub pigmentu może całkowicie zmienić efekt końcowy.

12 sie 2014, 8:49 Szybki_tg

Iebm napisał:
Detale o zastosowaniu zewnętrznym bez względu na klasę barwnika należy traktować protektorem UV .


Nie jestem przekonany.
Przy produkcji detali do wnętrz Porsche czy BMW
klient używa jedynie naszego kombimasterbacza który
zawiera duże ilości stabilizatora i protektora UV.
Wystarcza. Żadnych dodatków a detal jest przez większość czasu wystawiony na działanie promieni słonecznych.Odpowiedz Nowy temat

Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08