Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych.
Formy

Anonymous
12 lip 2016, 8:14 *.222.224.233

Witam serdecznie,


mam spory problem z czyszczeniem kanałów chłodzących form. Otóż stosujemy różnego rodzaju filtry wody etc, ale mimo wszystko kanały form z czasem się zapychają czarną mazią (jakieś zanieczyszczenia wody). Stosowaliśmy glikol i było to samo. Pogodziliśmy się z tym faktem i szukamy najlepszego sposobu na czyszczenie kanałów chłodzących form.


Aktualnie stosujemy wiertarkę i "przewiercamy" wszystkie kanały i większość brudu jest usuwane, ale i tak sporo pozostaje. Szukamy jakiegoś wydatniejszego rozwiązania. Czy jest coś w rodzaju spirali do czyszczenia toalet, ale służące do czyszczenia kanałów chłodzących form (odpowiednio mała średnica)?

Będę bardzo wdzięczny za rady i podpowiedzi odpowiedniego rozwiązania.

Pozdrawiam!

15 lip 2016, 14:56 Beribest

Witam,

Dostępne są urządzenia do czyszczenia kanałów chłodzących - czyli pompa, która podaje środek czyszczący. Z doświadczenia polecam urządzenia wyposażone w grzałkę, wtedy czyszczenie jest bardziej efektywne. A właściwie te urządzenia służą do odkamieniania, ale ja je stosowałem do czyszczenia - cała ta maź jak ją nazwałeś pięknie jest wypłukiwana.

Z reguły środkiem czyszczącym (usuwającym kamień) jest kwas amidosulfonowy, który się rozrabia w odpowiedniej proporcji z wodą.

Kiedyś rozmawiałem z przedstawicielem jakiejś firmy, to zaproponował mi jakiś środek do wpuszczenia do całego obiegu wody w celu wyczyszczenia każdej rurki. Wtedy miało być lepiej, oczywiście koszty tego ogromne, ale zaletą miał być fakt, że środek zmieniał kolor po tym jak przestawał działać.

Tak się zastanawiam, skoro masz filtry na układzie wody to skąd to zanieczyszczenie? A obieg wody zamknięty czy otwarty? Stosujesz jakąś chemię do uzdatniania wody?

Pozdrawiam

DB


Anonymous
19 lip 2016, 11:51 *.222.224.233

Właśnie jakiś czas temu znalazłem takie urządzenia do czyszczenia układów chłodzących konwencjonalnych i konformalnych  - produkują je między innymi firma BIO-CHEM i FADO.


FADO ma zamkniętą firmę i otwierają dopiero po urlopie w dniu 25.07. Dlatego skontaktowałem się z firmą BIO-CHEM i w ten czwartek przedstawiciel firmy przyjeżdża do mnie na prezentację swojego urządzenia i pokaże jego działanie na jednej z naszych form.


Właśnie nikt nie ma pojęcia dlaczego, mimo że założone są filtry, woda jest ciągle zanieczyszczona. Obieg wody jest zamknięty - mamy 3 duże zbiorniki zasilające i co jakiś czas uzupełniamy w nich wodę z zewnętrznej instalacji. Ale od razu przy wyjściu ze zbiorników i przy wejściu do wtryskarek są założone filtry. Nie stosujemy żadnej chemii, kiedyś mieliśmy glikol, ale sytuacja była taka sama - na instalacji zbiera się taki czerwonawy osad (często spotykana sprawa).


Pozdrawiam,

ŁD.

Radsuł

Anonymous
22 lip 2016, 8:57 *.222.224.233

Dla zainteresowanych napiszę jak się mają sprawy. Wczoraj była u mnie firma BIO-CHEM.

Czyste fakty:

Maszyna manualna do czyszczenia układów chłodzących - koszt około 12000 euro,

maszyna w pełni automatyczna - koszt około 15000 euro.


Istnieje możliwość wynajęcia maszyny na całą dobę - koszt 3200zł.

Wynajęcie maszyny wraz z pracownikiem firmy BIO-CHEM: 290zł / godzinę + jednorazowo 150zł za dojazd.


Odnośnie rezultatów czyszczenia:


Na początku mieliśmy przepływ w formie około 4l/min, po około godzinie czyszczenia uzyskaliśmy przepływ około 6,5l/min - poprawa ponad 50%. Dodatkowo po zakończeniu czyszczenia nakładana jest specjalna powłoka antykorozyjna, która jest w stanie zabezpieczyć kanały i wydłużyć czas pomiędzy konserwacjami.

Dodatkowo firma posiada fajne myjki warsztatowe, które na prawdę działają - tłuszcz, smar itp. są idealnie usuwane. Byłem sceptyczny kiedy usłyszałem, że w zbiorniku z wodą są specjalne żywe mikroorganizmy, które czyszczą wszystko, ale rzeczywiście to działa. Aktualnie czekam na ofertę tej myjki.

Oprócz tego firma posiada różne fajne preparaty do czyszczenia form, a także zamiennik pasty BHP i sporo innych.


Ogólnie tanio nie jest, ale sprzęt działa. Warto się zainteresować.

22 lip 2016, 11:08 1175

Przedstawione metody (wcale nie tanie) mają za zadanie usuwanie zaistniałego problemu ale nie przyczyny.

Jeśli jest Pan zainteresowany zapobieganiu powstawania problemu, to należy zająć się wodą chłodzącą w obiegu i jej stanem. Wtedy zbędne będą urządzenia do czyszczenia kanałów w formach, termostatach, rurociągu, itp.

Zniknie problem niekontrolowanych postojów, przerw w produkcji i czasu poświęconego na naprawy.

Do uzdatniania bezchemicznego wody chłodzącej służą urządzenia BAUER WATERTECHNOLOGY, które skutecznie rozwiązują problem z osadami (kamienia kotłowego, rdzy, biofilmu). Więcej na stronie www.vgt.com.pl.

Można skorzystać z kontaktu do firm referencyjnych (wytłaczanie i wtrysk), które posiadając wysokiej marki układy chłodzenia z dozowaniem chemii miały i tak problemy z wodą. Rozwiązane zostały te problemy dzięki urządzeniom BAUER.

Pozdrawiam


Anonymous
22 lip 2016, 12:49 *.222.224.233

Mógłbym prosić o przybliżoną i niezobowiązującą ofertę takiego systemu? Jeśli jest to możliwe, to proszę o kontakt na adres e-mail:   l.derbot@matecs.pl    (mała litera L na początku).


25 wrz 2016, 16:24 Spl_lodz

Lukasz91, ja również testowałem myjkę z firmy Bio-Chem. Niestety nie jest ona lekiem na całe zło. Miałem dużo obiegów, z którymi ta myjka sobie nie poradziła.


Po dokładniejszej analizie i kilku badaniach wody okazało się, że mamy podawaną 10 razy mniejszą dawkę środków bakteriobójczych itp. Na dodatek nie opróżnialiśmy obiegów chłodzących z wody co przyczyniało się do rozwoju mikroorganizmów i zamykania przepływu w szczególności w miejscach zwężeń w wstawkach form.


Po:

  1. mechanicznym udrożnieniu zatkanych obiegów,
  2. zwiększeniu środków chemicznych do ilości zalecanych w systemie chłodzącym,
  3. wprowadzeniu procedury opróżniania obiegów w formie z wody

problem przestał występować.


Okresowa kontrola i dyscyplina pozwoliła oszczędzić setki tysięcy złotych.

Uderz w przyczynę powstania - osobiście to przeżyłem i doradzam jako doświadczony przetwórca tworzyw sztucznych a nie firma chcąca sprzedać swój produkt.


Pozdrawiam

spl_lodz

Anonymous
5 paź 2016, 12:08 *.222.224.233

Zaprezentowałem Zarządowi różne możliwości i Zarząd zdecydował się na zakup systemu BAUER od firmy VGT z Krakowa.


Wykonałem dokumentację fotograficzną przed zamontowaniem systemu żeby zobaczyć jak system będzie wyglądał za kilka miesięcy. Jednocześnie firma VGT wykonała badania wody przed zamontowaniem systemu, kolejne badania będą wykonane za kilka miesięcy, aby zobaczyć, czy mamy poprawę stanu wody.


Dam znać za kilka miesięcy, czy sytuacja się poprawia.


Pozdrawiam.

21 kwi 2018, 11:30 50cent

Anonymous #(on) napisał:

Zaprezentowałem Zarządowi różne możliwości i Zarząd zdecydował się na zakup systemu BAUER od firmy VGT z Krakowa.


Wykonałem dokumentację fotograficzną przed zamontowaniem systemu żeby zobaczyć jak system będzie wyglądał za kilka miesięcy. Jednocześnie firma VGT wykonała badania wody przed zamontowaniem systemu, kolejne badania będą wykonane za kilka miesięcy, aby zobaczyć, czy mamy poprawę stanu wody.


Dam znać za kilka miesięcy, czy sytuacja się poprawia.


Pozdrawiam.


Witaj, czy mógłbyś się podzielić jakie są efekty tych urządzeń Bauera i jak wygląda współpraca z firmą VGT, która oferuje to rozwiązanie? Odpowiedz Nowy temat

Forum

Ekokossa24

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2019-01-23

Ekokossa24

Aglomeracja- źródła 2019-01-23

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2019-01-13

Valdi_plastic

Produkcja doniczek plastikowych 2019-01-01

Sparta

Sortowanie foli 2019-01-01