Dodatek biodegradowalny
Tworzywa biodegradowalne

faceplant
22 kwi 2008, 21:07 faceplant

witam, mam pytanie :

wie ktos moze po jakiej cenie i od kogo mozna kupic w Polsce dodatek biodegradowalny do produkcji wyrobow z pp oraz pe

z gory dziekuje za pomoc

Anonymous
6 maj 2008, 14:10 *.2.122.45

nie istnieje coś takiego jak dodatek biodegradowalny, czy dodatek powodujący biodegradację PE lub PE. Są dodatki powodujące rozpad tych tworzyw ale wyłącznie w procesie który nazywany jest oxo-degradacją.
Często są takie dodatki reklamowane jako oxo-biodegradowalne ale nie jest to nazwa prawdziwa.
Oxo-degradacja jest to proces rozkładu tworzywa, bez udziału mikroorganizmów, pod wpływem czynników zewnętrznych światła i tlenu. Jednak często producenci takich materiałów stosują błędne oznakowanie swoich produktów, reklamując je jako oxo-biodegradowalne czy czasami nawet kompostowalne. Oxo-degradowalne tworzywa nie spełniają wymagań normy EN 13432. Najczęściej oxo-degradacja dotyczy polietylenu. Podczas produkcji folii do tworzywa wprowadzone zostają dodatki przyspieszające jego rozkład. Powodują one rozpad np. folii na bardzo małe fragmenty, nawet pył, jednak nie zachodzi tutaj taka przemiana, jaka zachodzi podczas biodegradacji, i nie możliwe jest w ich przypadku zastosowanie recyklingu organicznego.
Biodegradacja natomiast jest to rozkład pod wpływem mikroorganizmów, inaczej degradacja biologiczna. Następuje ona w określonych warunkach wilgotności i temperatury. Nie można natomiast utożsamiać jej z kompostowalnością. Każdy produkt który jest kompostowalny jest też biodegradowalny, natomiast nie każdy biodegradowalny jest kompostowalny. Oxo-degradowalny nie jest ani biodegrdaowalny a tym bardziej kompostowalny.

Iebm
4 lis 2011, 18:03 Iebm

ilość postów na temat tworzyw biodegradowalnych jest swoistym odzwierciedleniem ich sukcesu na rynku , niestety

Ramones
2 paź 2012, 20:57 Ramones

Iebm napisał:
ilość postów na temat tworzyw biodegradowalnych jest swoistym odzwierciedleniem ich sukcesu na rynku , niestety

Zapewne to wynika z artykulu ktory ukazal sie na tym portalu jesli ktos czytal --reasumujac te srodki nadaja sie tylko i wylacznie do reklamy firm produkujacych tkzw. eko "torby" :D :D :D
Tym samym naiwnym zabierajac kase pod plaszczem czynienia dobra ekologicznego :D :D :D
Z artykulu jasno wynika ze te eko nadaje sie do pchania karuzeli i tarcia chrzanu :D :D :D :D
A napisaly go osoby z powaznymi tytulami naukowymi !! :D

Anonymous
7 maj 2013, 15:03 *.174.208.189

No właśnie należałoby się nauczyć rozróżniać "eko" opakownaia (eko torby). Oksy biodegradacja faktycznie polega na rozpadzie przy dostępie tlenu, patrz przedrostek. To prędzej nazwa "kompostowalny" jest myląca, bowiem sugeruje, iż odpad zostanie przetworzony na kompost, co już nie jest prawda. Normy jakie są narzucane WSZYSTKIM tworzywom sugerują, iż rozkład ma trwać nie więcej niż 180 dni i rozłożyć się na co2 (produkt nie stanie się kompostem!). Tych norm nie spełniłby nawet rozkładający się liść! Limit 180 dni nie pozwala producentom dodatków oksy na spełnienie takich warunków (norma nieadekwatna do produktu).

Co więcej w przypadku oksybiodegradacji - rozpad początkowy faktycznie polega na rozłożeniu materiału na bardzo małe fragmenty, jednak później również i one zmieniają swoją strukture molekularna (na tych podobnych zasadach rozpada się zwykły "plastik" ale zabiera to kilkadziesiąt-kilkaset lat) - dokonuje sie rozpad na co2, wodę i biomasę. Co ważne - nie jest wydzielany metan. W przypadku kompostowalnych - metan JEST wytwarzany. :P

Forum